4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Százhetven éve, 1844. október 6-án alakult meg a magyar közélet első védegylete a születő hazai ipar védelme, a magyar gazdasági élet fellendítése céljából.

A reformkori politikusok a társadalmi mozgalmaktól - mai szóval élve civil szervezetektől - várták a hazai ipar támogatását, mivel a bécsi udvar minden eszközzel megakadályozta a magyar gazdasági önállósulási törekvéseket, így például az önálló magyar vámterület létrehozását.

Az egyesület megalakításának egyik élharcosa Kossuth Lajos volt, aki 1842-ben Statusgazdasági tájékozódás című cikkében kifejtette: "egyes embernek szüksége van az erősb elleni ótalomra, s csak ép ezáltal lesz szabaddá, ép úgy a gyöngébb - azaz nemzetgazdasági szempontból szólva - fejletlenebb nemzetnek is ótalomra van az erősb ellen szüksége..." A Védegylet megalapítását először 1842-ben Tolna vármegyében kezdeményezték. A tagok példáját, akik arra kötelezték magukat, hogy hat évig csak hazai fogyasztási cikkeket vásárolnak, hamarosan Zala és Veszprém vármegyében is követték.

A védővámok ügye az 1843-44-es reformországgyűlésen elbukott, az alsótábla feliratát az udvar elutasította. A diéta utolsó napjaiban érkezett válasz nagy felháborodást keltett, és a követek engedélyezték, hogy az alakuló Védegylet az alsótábla termeit használja. A Védegylet 1844. október 6-án jött létre, elnökévé gróf Batthyány Kázmért, alelnökévé gróf Teleki Lászlót választották, az igazgató Kossuth Lajos lett. Az alapszabály leszögezte, hogy a külföldi árut ki kell szorítani a hazai piacról, amelyet a honi ipar számára kell biztosítani. A tagok kötelezték magukat arra, hogy 1850 októberéig csak magyar mesterembereknél dolgoztatnak és olyan iparcikkből nem vesznek külföldit, amelyből belföldit is lehet kapni. A Védegylet létrejötte hazafias felbuzdulást eredményezett, Petőfi dalban köszöntötte.

Hamarosan a vidéki fiókegyesületek is megalakultak, 1845 nyarának végén Árva vármegyét kivéve minden megyében legalább egy osztály működött, az osztályok száma elérte a 146-ot. A Védegylet első országos közgyűlését 1845. november 17-én tartották 138 fiókegylet részvételével. 1845. április 13-án egymillió pengő forint alaptőkével egy gyáralapító részvénytársaság is létrejött, alakuló közgyűlésén Deák Ferenc mondott lelkesítő beszédet. A megjelentek 50 ezer forintot szavaztak meg egy vegyészeti gyár, 30 ezer forintot egy vasműgyár és 20 ezer forintot egy festőgyár segélyezésére. A társaság végeredményben nem sok eredményt tudott felmutatni, és lényegében csak vegetált.

A Védegylet létrejöttét Metternich kancellár felségárulásnak minősítette, működését az udvar számtalan adminisztratív korlátozással nehezítette. A konzervatív ellenzék a mozgalmat gazdasági autarkiára (önellátás) való törekvéssel és a verseny korlátozásával vádolta, de a liberális reformerek között is számos ellenzője volt, gróf Széchenyi István például azt a kérdést tette fel: "Mit véd a Védegylet, ha még nincs is önálló ipar?".

A kezdeti lendület gyorsan alábbhagyott, hiszen az az igény, hogy a tagok valamit ne csináljanak, hosszabb távon nem lehetett cél. A lelkesedést a kereskedők machinációi is lohasztották, mert ők - lévén hogy az osztrák áruk bojkottja nem fizetődött ki - a csalástól sem riadtak vissza, a külföldi árucikkeket hazai címkékkel látták el. Kossuth 1846 augusztusában lemondott a testület igazgatói tisztéről, ezután a Védegylet gyorsan hanyatlott, és a vesztett szabadságharc után elsorvadt. Politikai hatása azonban mégis mérhető: elősegítette a Kossuth körüli ellenzéki tábor szerveződését, a Pesti Hírlap éléről eltávolított Kossuth cikkei a Védegylet folyóiratában, a Hetilapban jelentek meg.

A Habsburg Birodalmon belüli közös vámterület 1851-ben jött létre, és első következményeként Magyarországon vállalatok tömege ment tönkre. Az 1867-es kiegyezés után kialakult a birodalmi méretű, egységesen szabályozott belső piac, és megkezdődött a gazdasági fellendülés.

Magyarországon a 90-es évek elején, az ipar védelmében alapítványi formában alakult hasonló nevű szervezet, 2000 márciusa óta pedig ugyanezen a néven működik országos egyesület, de más céllal, többek között a természeti és kulturális sokféleség megőrzését, a környezetvédelmet tűzte zászlajára.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!