Gázkorlátozásra az iparban legutoljára 1999-ben volt szükség. A gázkorlátozáson belül öt fokozat van a törvényi előírások szerint, amelyből a lakosság ellátása a legutolsó. Olyan mértékű korlátozás azonban még nem fordult elő, amely minden szintet érintett volna. Felkai György, a Mol kommunikációs igazgatója elmondta: a rendkívül hideg tél miatt több mint 1 milliárd köbméterrel több gáz, azaz összesen 11,5 milliárd köbméter fogyott a téli szezonban, de még mindig 30 napra elegendőek a tárolókban lévő készletek.
A Mol Rt. tavaly összesen 3,555 milliárd köbméter gáz tárolásáról gondoskodott a télre, ami 55 millió köbméterrel meghaladta a 2001. évi szintet. Ekkorra mennyiséget Magyarországon nem is lehet tárolni, így a Mol Ukrajnában 590 millió köbméter gázt tároltatott bérben. Jelenleg 639 millió köbméter gáz van a Mol tárolóiban, ami a napi 26 millió köbméteres maximum kitárolási kapacitást figyelembe véve 25 napra elegendő. A Mol ugyanakkor csak 18-22 millió köbméteres napi kitárolással számol, így a készlet 30 napra elég. A készlet szint 2001 ugyanezen időszakában 685 millió köbméter volt.
Felkai György elmondta: az elmúlt 20 év átlaghőmérséklete alapján márciusban a napi fogyasztás soha nem haladta meg az 50 millió köbmétert, így a napi import kapacitással együtt elégnek kell lennie a gázkészletnek. A rendkívül hideg télre jellemző, hogy már októberben is csupán csak egy nap volt amikor a gázimport 100 százalék alatt üzemelt - mondta Felkai György.
Magyarországon évente 12-13 milliárd köbméter gáz fogy. A Mol számításai szerint a tavalyi 12,88 milliárd köbméteres magyarországi földgázfelhasználás 2010-re 3 milliárd köbméterrel fog növekedni. A prognosztizált évi 15 milliárd köbméteres fogyasztás főként az új földgáz bázisú erőművek létesítéséből, valamint kisebb mértékben a lakossági igények növekedéséből adódik. A Mol Rt. vezetői a közelmúltban arra hívták fel a figyelmet, hogy 2005 után nem garantálható a gázellátás biztonsága, amennyiben nem születik hosszú távú megoldás a gázár-szabályozásra.
Hernádi Zsolt, a cég elnök-vezérigazgatója akkor elmondta: a gázüzletág helyzete az ezévi áremelést követően is csak irreálisan alacsony importár mellett lehet nullszaldó körüli, amennyiben a forint árfolyama erős marad. Sőt a társaság 2002 évi gyorsjelentését követő február közepi tájékoztatón Mosonyi György vezérigazgató arra hívta fel a figyelmet, hogy idén az első negyedévben jelentős veszteségekre számítanak a gázüzletágban.
A MOL már nem számít gázkorlátozásra
Kicsi az esélye annak, hogy gázkorlátozásra kerüljön sor Magyarországon márciusban a Mol szakértőinek véleménye szerint.