Csütörtöki közleményében a PSZÁF arra figyelmeztet, hogy a többségében megtévesztő, a szervezet engedélye és felügyelete nélkül tevékenykedő fogyasztói csoportszervező társaságok egyre szélesebb és erőszakosabb ügyfélszerzést indítottak. Miközben hirdetéseikben "pénzt", "megoldást" kínálnak a "BAR listásoknak", illetve a bankok által elutasított fogyasztóknak is, a szolgáltatás szerencsejátékszerű elemeiről nem tájékoztatnak, s a feltüntetett "törlesztő részletek" sem feltétlenül tükrözik a valós helyzetet.
A PSZÁF adatai szerint a fogyasztói csoportszervezők 2010 októberének első két hetében csak a legolvasottabb napilapokban 144 hirdetést adtak fel. A felügyeletre 2010-ben eddig körülbelül 500 megkeresés érkezett fogyasztói csoportokkal kapcsolatosan. A gazdasági válság, az ennek következtében bedőlt hitelek, visszautasított hiteligénylések együttesen okozhatják, hogy a lakosság fogékonysága megnőtt az alternatív pénzszerzési módszerek, így a fogyasztói csoportok "szolgáltatásai" iránt - áll a közleményben.
A felügyelet szerint a fogyasztói bejelentések alapján jól látható, hogy számos állampolgár hónapok elteltével sem tudja, hogy nem hitelt vett föl, hanem fogyasztói csoportot szervező céggel kötött szerződést. A bejelentések magas száma alapján érzékelhető, hogy a fogyasztói csoportszervezők megtévesztő módon szerzik ügyfeleiket, tevékenységük a fogyasztók számára nem átlátható folyamat.
Emlékeztet a PSZÁF arra is, hogy a fogyasztók megtévesztését megállapítva a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) már számos esetben indított intézkedéssel záruló eljárást fogyasztói csoportszervezőkkel szemben.
A PSZÁF mindezek alapján nem javasolja a lakosság számára az igen kockázatos fogyasztói csoportokban való részvételt.
A felügyelet korábban két társhatósággal, a Gazdasági Versenyhivatallal és az Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatósággal (NFH) együtt már tájékoztatót adott ki a problémákról.
Közölték, ha bárki banktól vesz fel kölcsönt, akkor a szerződés aláírását követően azonnal hozzájut a pénzhez. A fogyasztói csoportok nem nyújthatnak hitelt. A szervezők hirdetései alapján azonban sokan könnyen arra a következtetésre juthatnak, hogy azonnal készpénzt kapnak. A valóság ezzel szemben az, hogy a fogyasztói csoport tagjai egyáltalán nem kapnak készpénzt, csak vásárlói jogot szerezhetnek.
A fogyasztói csoport tagjai mondhatni egymásnak adnak kölcsön - fogalmaz a PSZÁF. Mindenki rendszeresen befizet egy bizonyos összeget, majd az így összegyűlt megtakarításból megvásárolják a szerencsés tagnak az általa kiszemelt terméket, például autót, lakást. Akár szerencsével jár egy tag, akár nem, tovább kell fizetnie a számára meghatározott törlesztést egészen addig, amíg a csoport minden tagja hozzá nem jut az általa megszerezni kívánt áruhoz vagy szolgáltatáshoz.
Akinek kedvez a szerencse, az azonnal hozzájut a vásárlói joghoz, akinek nem, annak akár évekig várnia kell a sorára.
Így az is előfordulhat, hogy valaki hosszú évekig csak befizet, de nem jut például lakáshoz, vagy autóhoz. Sőt sajnos ez a jellemző - figyelmeztet a felügyelet.
MTI