A piackutató cég tanulmányának összefoglalója szerint a tavaly október-novemberben, összesen 12.500 ember személyes megkérdezésével végzett felmérés azt mutatta: a magyarok alacsony befektetési hajlandósága nemcsak az anyagi helyzet, hanem a mentalitás függvénye is. Ezt igazolja, hogy a befektetéssel rendelkezõknél jóval többen, a válaszadók 40 százaléka gondolta úgy: képes pénzt megtakarítani a következõ 12 hónapban.
A Befektetési Barométer című kutatás adatai szerint a magyar háztartásoknak mindössze 2 százaléka rendelkezik részvényekkel, míg ez az arány Csehországban 7 százalék, a nyugat-európai országokban átlagosan 15 százalék, az Egyesült Államokban pedig 19 százalék.
Figyelemre méltó, hogy a magyar lakosság csökkenõ hányada viszonyul pozitívan a pénzügyi befektetésekhez, hasonlóan a csehekhez és lengyelekhez - állapítja meg az összefoglaló, hozzátéve, hogy a befektetési hajlandóság összességében Nyugat-Európában sem növekszik. Ez alól csak a rövid távú betét, az életbiztosítás és az egyéb befektetés a kivétel, ami azt jelzi, hogy a magánszemélyek mindinkább az alacsony kockázattal járó befektetési lehetõségeket keresik.
Az Egyesült Államokban kimondottan a rövid távú betétek népszerűek, Nyugat-Európában ezek mellett viszonylag sokan kedvelik a nyugdíjalapokat és az életbiztosításokat is.
Az arányok eltérését mutatja, hogy míg Magyarországon rövid távú betéttel a háztartások 17, életbiztosítással 12, nyugdíjalap-tagsággal pedig 6 százaléka rendelkezik, addig ugyanezek a mutatók Nyugat-Európában átlagosan 54, 33 és 15 százalék. Az Egyesült Államokban a háztartások 28 százalékának van rövid távú betétje, 20 százaléknak életbiztosítása, 22 százalék pedig tagja valamely nyugdíjalapnak.
A biztonságos befektetéseket preferálják
A GfK csoport tizenöt országban végzett felmérése szerint Magyarországon a legalacsonyabb a pénzügyi befektetésekkel rendelkező háztartások aránya, mindössze 27 százalék.