A csatlakozás előtt álló országok tőzsdéin - egy-két kivételtől eltekintve - emelkedtek a részvényárak 2002-ben, míg a nemzetközi részvénypiacokat árfolyamcsökkenés jellemezte. Az uniós piac egészét jól reprezentáló FTSE Eurotop 100 index, amely az EU 100 blue chip papírját tartalmazza, az elmúlt évben 35 százalékkal csökkent.
A legnagyobb drágulás a kisebb piacokon következett be, Ljubljanában és Tallinnban például 50 százalékkal nőttek a részvényárak. Prágában 16 százalékkal, Budapesten 14 százalékkal erősödtek az árfolyamok.
A régió csatlakozó országainak többsége az elmúlt években dinamikusan növekedett, a bruttó hazai termék (GDP) éves növekedési üteme - Csehország kivételével - meghaladta az Európai Unió országainak átlagos növekedését.
A térség gazdasági teljesítménye azonban a magasabb növekedés ellenére sem mérhető össze az EU országok gazdasági teljesítményével. Az egy főre jutó GDP lényegesen alacsonyabb ezekben az országokban, mint az Európai Unióban. Magyarország például az unió átlagának felét érte el 2001-re az egy főre jutó GDP tekintetében, Lengyelország pedig 41 százalékon áll.
A nyolc csatlakozás előtt álló ország együttes GDP-je 2001-ben megközelítette a 400 milliárd eurót, ami nem érte el az unió GDP-jének 5 százalékát.
A csatlakozók pénz- és tőkepiacai az Unió küszöbén
Az európai uniós csatlakozás előtt álló nyolc közép-kelet-európai ország tőzsdéinek összesített kapitalizációja 61,5 milliárd eurót tett ki 2002 végén, ez 5 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.