Három ismert kutatóintézet kapott megbízást a Miniszterelnöki Hivataltól, hogy mérje föl az uniós csatlakozás várható gazdasági és társadalmi hatásait.
Tőkemenekülés, romlás a pénzpiacokon, a forint nagymértékű, csaknem 30 százalékos gyengülése, azaz katasztrófális gazdasági hatások várhatók, ha Magyarország kimarad az Európai Unióból. Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Rt. igazgatója szerint a nyertes ágazatok: az építőipar, az agrárgazdaság és az élelmiszeripar, mindez a modellszámítás alapján, ha ezen területek képesek a szerkezetváltásra, amire nagy szükség van. Az egészen kis vállalkozások nincsenek nagyobb veszélyben, mint eddig, hiszen nem valószínű, hogy egy asztalos ide jön kis műhelyt nyitni.
Palócz Éva, a Kopint-Datorg kutatási igazgatója úgy vélte, a csatlakozás nem hoz jelentős változásokat a külgazdaságban, hiszen eddig is zömében, mintegy 70 százalékban uniós cégekkel álltunk kapcsolatban, inkább minőségi változások várhatók. A támogatások ugyanis javítják a pénzügyi jelleget és nő az idegenforgalom és a szolgáltatások exportja is.
Tóth István György, a Tárki vezérigazgatója szerint az európai uniós csatlakozás jelenlegi támogatottsága 75-85 százalékos, tehát nem két egyenrangú alternatívát kellett figyelembe venni, és drasztikusan különbözik belépés és kimaradás esetén az országkép. Tóth István György elmondta, a csatlakozás Magyarország gazdasági felzárkózásának egyetlen valós esélye, a kimaradás már 2003-tól nagy bizalomvesztést és instabilitást okozna valamint igen súlyos társadalmi, gazdasági válságot váltana ki. A munkaerőpiaccal kapcsolatban a Tárki vezetője elmondta, a globalizáció általános hatásaitól Magyarország akkor sem mentesül, ha kimarad.
Ha csatlakozunk, rövid távon kismértékű jövedelmi egyenlőtlenséget tapasztalunk és a szegénységi ráták csökkennek, míg ha kimaradunk, ennek fordítottja következik be. A szakemberek nem tartanak az agyelszívástól, paradox módon éppen azért, mert Magyarország kimaradása esetén számíthatunk arra, hogy lényegesen nagyobb lesz az elvándorlás az Unió felé, és mivel a schengeni határok nyugati és északi határainkon húzódnak, úgynevezett migrációs zsákutcává változtatják Magyarországot - állítják a szakemberek.
A gazdaságkutatók pozitív hatással számolnak az EU-csatlakozás kapcsán
A Kopint-Datorg, a Tárki és a GKI Gazdaságkutató Rt. egyaránt úgy látja, hogy az uniós csatlakozásnak pozitív hatása lesz, míg ha kimaradunk, annak egyértelműen negatívak a következményei.