Az újjáépítés során a szükségletek döntő többsége építési, kivitelezési tapasztalatokat és kapacitásokat igényel. A különböző közmű létesítmények, közúti, vasúti, légügyi, infrastruktúra létesítményeinek a helyreállítása jöhet szóba, következésképpen az első körben ezeknek a vállalatoknak a listáját próbáljuk meg összeállítani – mondta Csillag István, a gazdasági tárca vezetője a Magyar Rádiónak. A lista készítői tájékozódnak arról, hogy kik voltak azok a vállalatok, akik korábban referenciát szerezhettek, különböző közel-keleti vagy arab államokban működtek, tudják a szokásokat, a hatóságok ügyintézési módját.
Az építőipari kapacitások mellett fontos lehet még a közgyógy-ellátás, illetőleg a járványveszély elhárítása, ami miatt a gyógyszeripari cégek, egészségügyi segédanyagokat gyártó cégek kapacitásai jöhetnek szóba. Legalább három fontos ipari kapacitás jön még szóba, az egyik a különböző olajberendezéseknek a helyreállítása, esetleg tüzek eloltása.
Nyilván az energiaellátás helyreállítása, tehát erőmű építésben, távvezeték építésben jártas cégek merülhetnek még föl és éppen ebben az időszakban az időjárási viszonyok megváltoznak, következésképpen ruházati cikkek, lábbelik, esetleg takarók gyártása és szállítása is szerepel ezen a listán és végső soron az élelmiszeriparnak, illetőleg mezőgazdasági cégeknek a kapacitásai is fölmerülnek, akik a mohamedán étkezési szokásokhoz illeszkedő módon tudnak szállítani.
A miniszter szerint a hazai cégek esélyét javíthatja, hogy szereztek-e akár Irakban, akár a közel-keleti államokban tapasztalatokat és referenciát, mert ez nem mondható el nagyon sok más ország cégeiről.
A hazai cégek is esélyesek az újjáépítési munkákban való részvételre
A Gazdasági Minisztériumban készül azon cégek, amelyek részt vehetnek majd az iraki újjáépítésben. Erre egyrészt a cégek maguk is jelentkezhetnek, másrészt a minisztérium megkeresi a megfelelő referenciákkal rendelkező vállalatokat, vállalkozásokat. Az üzleti múlt ebben az esetben kifejezetten előnyös lehet.