3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hulladékgazdálkodás célja tehát a hulladékcsökkentés, a mindenképpen keletkező hulladékok valamilyen hasznosítása, valamint a fennmaradó hulladékok megnyugtató kezelése és végső elhelyezése.

A melléktermékek hasznosításának természetesen vannak technológiai (kezelési, feldolgozási, szállítási, tárolási, adagolási, stb.) igényei és technikai feltételei, vannak biológiai határai, de jelentős akadályt jelentenek a legtöbb esetben tisztázatlan ökonómiai feltételek és a megbízható gazdasági, gazdaságossági értékelések. Ezek hiányában sem a melléktermék létrehozója, sem a felhasználója nem képes objektív módon megítélni a hasznosításnak számára kedvező hatásait s azok mértékét.

A stratégia tovább elemei közt említhető a hulladékok, illetve a melléktermékek keletkezés helyén történő szelektálása a hasznosíthatóság szempontjából. Ennek érdekében szükséges a szeparálás és a szelektív gyűjtés megszervezése mind a termelésben, mind szolgáltatások területén, mind a háztartásokban, illetve a lakótelepüléseken.

Fontos eleme a folyamatnak a recirkuláció, amelynek során a keletkező hulladékot a saját, vagy más termelési folyamatba forgatják vissza, lehetőleg további kezelés nélkül, illetve minimális kezeléssel.

A hulladékhasznosítás általános megoldás mindenképpen átfogó intézkedéseket, komplex gondolkodást, új szemléletet igényel, és összefügg már a kiküszöbölhetetlenül keletkező hulladékok gyűjtésével, s az egész hulladékkezelési folyamat tökéletes szervezésével. A hasznosíthatóság vagy feldolgozhatóság szerint végzett szeparált gyűjtés az alapja mindennek, továbbá az, hogy az így összeggyűlő hulladékfajták ne szeméttelepre, hanem úgynevezett recirkulációs központokba kerüljenek, ahol a cél nem a megsemmisítés vagy az elhelyezés, hanem a teljes és környezetkímélő hasznosítás: a bomló élelmiszer-maradványokból és szerves hulladékokból a növénytermesztésben fölhasználható komposzt lesz, az éghető anyagokból energiát nyernek, valamint salakot, amely a környezetre veszélytelen, a hulladék fémeket a kohókban úrjaolvasztják, az üvegeket visszairányítják újratöltésre, a háztartásokban kiselejtezett bútorok és berendezések, háztartási gépek pedig megjavítva vagy alkatrészkén a kereskedelembe kerülnek.

Japánban a „hulladékfővárosnak” nevezett Machida városban már működik egy ilyen rendszer, amit ott összekötnek a korlátozott képességű emberek foglalkoztatásával és rehabilitálásával. Ausztriában és Németországban sok kisebb településen már mindennapos gyakorlat a szeparált hulladékgyűjtés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!