A helyettes államtitkár jelezte: a hatósági ellenőrzés során a megelőzés kerül előtérbe, ezzel kívánják elősegíteni, hogy a vállalakozások jogkövető magatartást tanúsítsanak.
Horváth Endre emlékeztetett arra, hogy a fogyasztóbarát és hatékony intézményrendszert kialakításaként létrejöttek 2010 augusztus elsején a megyékben a hatósági tanácsadó irodák, ahol munkanapokon várják az érdeklődőket.
A szervezeti változások között említette a helyettes államtitkár, hogy 2011 január 1-jétől a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatósághoz tartozik majd az Európai Fogyasztói Központ, továbbá a megyei felügyelőségek betagozódnak a megyei kormányhivatalokba.
A tudatos fogyasztóvá válást és a fogyasztóbarát magatartást segítő elő az oktatás és képzés átalakítása is, a fogyasztóvédelem megjelenik majd az állami oktatásban.
A fogyasztóbarát vállalati tevékenységek közé sorolta Horváth Endre a pozitív példák és listák megjelenítését, valamint a fogyasztóbarát embléma kialakítását. Ez utóbbival kapcsoltan elmondta, hogy a fogyasztóbarát program pályázati rendszerben fog majd működni, amelyben fontos szempont lesz a fenntarthatóság biztosítása, és ha az emblémát viselő vállalkozás az ellenőrzés során nem felel meg a követelményeknek, akkor a cím visszavonható lesz.
Pintér István, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság főigazgatója a szemináriumot köszöntve elmondta, hogy jövőre a pozitív listát, két év múlva a fogyasztóbarát emblémát indítják el. Azon lesznek, hogy Magyarországon azokról a vállalkozásokról beszéljenek, amelyek új minőséget, hozzáadott értéket teremtenek az állampolgároknak - hangsúlyozta.
Szabó Zsolt, az Országgyűlés Fogyasztóvédelmi Bizottságának alelnöke a szimpóziumon elmondta: a fogyasztókat a törvényalkotás során is meg kell védeni. Utalt arra, hogy az országgyűlés előtt van a PSZÁF-törvény, amely a fogyasztók védelmét is szolgálja majd. Rámutatott: előkészületben van több olyan jogszabály, amely a fogyasztókat kedvezően érinti, például a polcpénz szabályozása, a közüzemi számlák összetételének áttekintése. A fogyasztók érdekeit szolgálja majd az államigazgatáson belül, köztük a fogyasztóvédelemben is az egyablakos rendszer alakítása.
Gláser Tamás, a Magyar Védjegy Egyesület főtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy szakmai vitán van a hungarikum törvény tervezete, amely fogalmakat határoz majd meg. Szerinte számtalan tanúsító védjegy van, amely különböző szabályozást követ. Az átláthatóság érdekében a tanúsító védjegyek szabályozásánál is szükség lenne egységes szemléletre - jelezte.
A hozzászólók hangsúlyozták: a közel tizenöt éve piacon lévő Magyar Termék Nagydíj pályázati rendszer a tudatos fogyasztói magatartás kialakulását, termékfejlesztési és innovációs tevékenységet segíti.
A rendezvényen átadták a Magyar Termék Nagydíj 2010 évi pályázat emléklapjait azoknak a cégnek, amelyek a pályázaton eredménnyel szerepeltek.
MTI