3p

Egyes becslések szerint ugyanis akár 2.500-2.700 milliárd forintra is az az összeg, amelyet Magyarországnak tagállammá válását követően áldoznia kell ahhoz, hogy mindenben megfeleljen a közösségi környezetvédelmi feltételeknek. Optimizmusra adhat okot, hogy az elmaradások ellenére Magyarország környezeti állapota több szempontból az unióé előtt van.

Kiadással jár még a nagy tüzelő berendezések légszennyezésének korlátozása és a veszélyes hulladékok elégetését végző létesítmények átalakítása is: az előbbi egyedül 2003-ban 5,5 milliárd, az utóbbi 2 milliárd forint ráfordítást igényel.

Nem igényel különösebb anyagi áldozatot a feltételek teljesítése a természetvédelem területén. Szakemberek szerint ugyanis a magyarországi természeti értékek gazdagsága, a környezet általános állapota túlszárnyalja az EU-s színvonalat. Át kell venni azonban az unió úgynevezett Natura 2000 programját, ami a jelenleg védett területeken felül újabb területek kijelölését teszi szükségessé. Az európai jelentőségű természeti értékek védelmét szolgáló program magyarországi területeit legelőbb 2006-ban lehet csak kihirdetni, addig a kiválasztás szempontjait kell meghatározni, és meg kell vizsgálni a kijelölendő területeket is. A Natura 2000 területeken csak olyan tevékenység folytatható majd, amely nem veszélyezteti a természeti örökség megőrzését. Akár egy pár hektáros szántóföldet is Natura 2000 területté nyilváníthat az EU csak azért, mert az egy fokozottan védett állatfaj populációjának élőhelye.

A környezetvédelmi fejlesztések költségeit részben az EU állja. Az unió 2004 és 2006 között összesen mintegy 700 millió eurót bocsát Magyarország rendelkezésére, 480 millió euró a kohéziós alapból, 160 millió a strukturális alapokból származik, s ezt egészítik ki azok a vidékfejlesztési szubvenciók, amelyek a környezetbarát agrártermelést támogatják.

Bonyolítja a képet, hogy a nagyobb projektekre kitalált kohéziós alap forrásaiból Magyarország 132 millió eurót az ISPA-előcsatlakozási alapból finanszírozott beruházásokra már lekötött, és a 180 millió eurós budapesti szennyvíztisztítót is ebből a keretből építik meg. Ez azt jelenti, hogy a 480 millió eurós kohéziós pénzből 2006-ig 168 millió euró marad, azaz évente 56 millió eurót lehet lekötni. A támogatást projektenként változóan 20-50 százalékos önrésszel kell kiegészíteni.

A strukturális alapokhoz a Nemzeti Fejlesztési Terv környezetvédelmi és infrastrukturális operatív programja segíti a hozzáférést, ami környezetvédelmi célokra mintegy 160 millió euró elköltését teszi lehetővé. Ezek az alapok a kohéziós támogatásokénál kisebb projektekhez adnak dotációt, átlagosan 50 százalékos önrésszel. A mezőgazdasági támogatásokhoz sorolható vidékfejlesztési szubvenciók az agrár-környezetvédelmet, a kedvezőtlen adottságú térségeket, a mezőgazdasági területek erdősítését, valamint az állat- és környezetvédelmi előírások teljesítését is segítik.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!