4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Habár tudjuk, hogy a mezőgazdaságnak négy nagy ellensége van, a tavasz, a nyár, az ősz és a tél, és azt is tudjuk, hogy a gazdáknak mindig van valami sérelmük, hogy kivonuljanak traktorral, kombájnnal az utakra, ám látni kell, hogy az EU-csatlakozás gigantikus pénzbeáramlást és a profitabilitás elképesztő megugrását hozta - elsősorban a szántóföldi, külterjes gazdálkodók esetén.

Aki nem ismerné a jelenlegi rendszert: az EU éves 300-400 milliárd (!!!) forintot önt be a magyar mezőgazdaságba, egy korábban olvasott szám szerint pedig nagyjából a költségvetés FELE a mezőgazdaság támogatására megy el (//en.wikipedia.org/wiki/Budget_of_the_European_Union). A termelést hektáronként idén már közel 70 000 forintos alanyi jogon járó támogatással dotálja az Unió, ami önmagában nagyságrendileg fedezi a termelési költségek felét. Ráadásul az elmúlt években a gabonaárak is igen magasan voltak, így a növénytermesztés (elsősorban gabona) extrém nyereségességgel járt. Mivel a mostani gabonaárak mellett a termelés önmagában is könnyedén nyereséges - nem is kicsit - így a beáramló 3-400 milliárd forint teljes mértékben többletprofit, amit a gazdák költhetnek el. El is költik, például agresszíven fejlesztik évek óta gépparkjukat (amihez egyébként további támogatások voltak):

//www.portfolio.hu/ingatlan/termofold/elkepeszto_gepesites_zajlott_le_a_mezogazdasagban.161974.html

"Jelentősen nőtt a gépberuházások értéke tavaly a mezőgazdaságban: az első kilenc hónapban értékük meghaladta az 51 milliárd forintot, ez 68 százalékkal volt magasabb mint egy évvel korábban".

Ezen kívül persze a bejövő pénzből újabb földeket kívánnak venni a gazdálkodók, látva, hogy milyen nyereséges a termelés, mivel a támogatásokat beleszámítva még az egymillió forintos földárakkal is könnyedén kétszámjegyű százalékos megtérülése van a befektetésnek - amit szinte minden más szektor megirigyelne. Az 1990-es évek vergődése után az elmúlt pár évben eljött a szántóföldi növénytermesztés aranykora, és a hatalmas profitabilitás miatt újrabefektetési kényszere van a gazdáknak, ami tovább emeli a földárakat. Habár úgy vélem, hogy pénz híján az EU kénytelen lesz valamikor lecsökkenteni a támogatásokat, de amíg a jelenlegi helyzet fennmarad, addig a földárak valószínűleg tovább emelkednek: a támogatásokat kapók zsebét égeti a pénz, és hova raknák máshova a pénzüket, mint ahol eddig is olyan jól fialt?

Természetesen ha valamilyen okból kiraknának minket az EU-ból, az egyértelműen azonnal mindent megváltoztatna, és az is biztos, hogy az éves sokszáz milliárd forinttól megfosztott gazdák az egész országot elbarikádoznák. Már csak ezért is meg kell egyezni az EU-val :)

***

A tegnapi nap fő híre persze nem ez, hanem az amerikai jegybank bejelentése volt, miszerint majd csak sohanapján kiskedden fog kamatot emelni, addig marad a 0%, azaz a megtakarítók kizsákmányolása. Hiszen az elméletileg 2, valójában inkább 3-4%-os inflációt látva milyen választása van a megtakarításokkal rendelkezőknek? Bankban, állampapírban költségek után 0-1%-ot kapnak, tehát kénytelenek valami jobb helyet keresni pénzüknek: ingatlan, részvény, stb. Persze a Fed (és a többi nagy jegybank) célja éppen ez, hogy a pénz ne üljön a bunkerben, hanem mozogjon, költsék el, vagy fektessék be termelésbe, teremtsenek vele új munkahelyeket, stb. A világon tehát tovább zajlik a 2009 óta jellemző trend: a bankban heverő pénz folyamatosan veszít értékéből, tehát új és új helyeket keres magának, hogy hozamot tudjon generálni. Ez támasztólag hat a részvénypiacokra - ha éppen nincs dráma. Az alaptrend felfelé hat, kivéve ha éppen paráztatás van. Mivel egyelőre az európai tragikomédia pihenget, ezért emelkednek az árak. Tudom, hogy nem túl szofisztikált a piacot leíró fenti modell, de szerintem tényleg ez van...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!