2p

A magyar könnyűipar már rég integrálódott az Európai Unióba, ez a folyamat mintegy harminc évre tekint vissza ennek ellenére az ágazatnak sürgős állami segítségre van szüksége.

Berényi Ferenc, a Magyar Könnyűipari Szövetség (MKSZ) elnöke kifejtette: szeretné, ha Magyarországon is foglalkoznának kormányzati szinten a könnyűiparral, például a Nemzeti Fejlesztési Terv keretében.

Ez azért is lenne fontos szerinte, mert Magyarország egyes régióiban a könnyűipar meghatározó a foglalkoztatásban, például Hajdú-Bihar megyében, a Dunántúl egyes részein - mondta a szakember.

Ugyanakkor a segítség elmaradása esetére, az EU-csatlakozástól függetlenül is a ruházati ipar pozícióromlását vetítette előre a szakember. Hozzátette, hogy többször felvetették: tenni kellene valamit az úgynevezett illegális vagy félillegális piaci módszerek visszaszorítására, az olcsó, keleti dömpingáru behozatala ellen.

A szövetség elnöke hangsúlyozta, hogy reményei szerint az EU-szabályok majd kikényszerítik az ilyen dömpinget és az illegális behozatalt megakadályozó szabályok bevezetését, azoknak határozottabb alkalmazását.

A szakember emlékeztetett arra, hogy a 70-es évek elején kezdődött a kooperáció a nyugati cégekkel, a bérmunka-jellegű együttműködés, majd később a magyar könnyűipari cégek a márkás ruhaexportra is áttértek.

Ez a folyamat a 90-es évek elején megtorpant, a szakma kétharmada "elveszett", és most az a feladat, hogy a veszélybe került egyharmadot megmentsük - mondta.

A magyar könnyűipar - ezen belül a ruházati ipar - termelésének 70-90 százaléka kooperációban történik, a termékeik minőségben, minden nyugati feltételnek teljes egészében megfelelnek, így ezen a téren új követelményeknek nem kell eleget tenniük.

Már most is együtt sírunk és együtt nevetünk nyugati partnereinkkel, mert az ottani ruházati iparban is jelentős a recesszió és nem tudni, meddig fog tartani. A nyugati cégeket is szorongatják az ázsiai gyártók, a globalizáció a ruházati iparon belül az európaiak pozícióját az elmúlt időben folyamatosan rontotta, a magyar pozíciókat még erőteljesebben érintette - fejtette ki Berényi Ferenc.

Az MKSZ elnöke azonban azt is megemlítette, hogy a helyzet nem reménytelen, hiszen például Portugáliában az elmúlt években megduplázták a cipőgyártását, a korábbi évek 50-60 millió páros cipőtermelése napjainkra 100-110 millió párra nőtt.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!