A műanyaghulladékokat csoportosíthatjuk jellegük szerint is. A technológiai és ipari hulladékokat együttesen primer, az elhasználódott műanyagtermékek hulladékait szekunder hulladéknak szokták nevezni.
Sajnos hazánkban a képződő műanyaghulladékoknak csupán 5%-át hasznosítják. EU tagságunk eléréséig ezt az arányt legalább 15%-ra kell növelni. Európában a legnagyobb hasznosítási arányt (>40%) Németország tudja felmutatni.
A technológiai és ipari hulladék (elvben) nem kerül a környezetbe. Fajtaazonos, általában tiszta, és reciklizációval (aprítás, granulálás) visszaforgatható. Sokkal nagyobb gondot jelent az elhasználódott műanyaghulladék hasznosítása. Ez igazán csak a szelektív gyűjtéssel oldható meg. Ehhez azonban a lakosság általános környezeti tudatosodására van szükség. E téren sok még a teendő ...
A műanyagipar környezetvédelmi szempontjai
Az Európai Unióba való törekvésünk során a műanyag ipar számára is stratégiai jelentőségű a környezettudatos szemlélet, a vezetők részére a környezettudatos irányítás, a gazdasági és környezeti szempontok együttes érvényesítése a meglevő ipari termelés és a fejlesztés területein egyaránt. Prof. Dr. Habil. Farkas Ferenc, jelenleg a Soproni Egyetem magántanára, korábban a Graboplast kutatási vezetője, az alábbi cikkben foglalta össze a műanyagipar sokat vitatott környezeti teljesítményét.