3p

A hatóságok karácsony előtt vidéken is átfogó ellenőrzésekre készülnek annak érdekében, hogy a lehető legkevesebb hamis termék kerüljön a fa alá és az ünnepi asztalra. A szakemberek szerint az elmúlt hónapok azt igazolják, hogy a válság, illetve a fizetőképesség csökkenése miatt romlik a helyzet.

A Nyugat-Dunántúlon tavaly a korábbi évekhez képest 3-4 százalékos javulást tapasztaltak, az idei ellenőrzések során azonban ismét több hamis élelmiszerre és iparcikkre bukkantak. A fogyasztóvédelmi felügyelőségek adataiból az is kiderül, hogy területenként, településenként, sőt településrészenként is egyre jelentősebbek a különbségek. Míg a Dél-Dunántúlon és a Balatonnál elsősorban az élelmiszerekkel és a ruházati cikkekkel van gond, Győr, Veszprém és Székesfehérvár környékén az iparcikk a sláger.

Viszonylag új jelenség, hogy a nagyobb értékű termékek között is mind több hamisat találni és ezek már nem vásárokon és piacokon, hanem szaküzletekben bukkantak fel. A közelmúltban például szakértők bevonásával derítették ki, hogy az egyik dunántúli kerékpárüzletben forgalmazott bicikli nem a nagynevű gyártó terméke, hanem közönséges hamisítvány. De lakossági bejelentésre az ellenőrök találtak rossz minőségű, ám márkavédjeggyel ellátott szánkót, síruhát, bukósisakot és fűnyírót is olyan üzletekben, amelyek papíron kizárólag kiváló minőségű márkás termékeket forgalmaznak.

Egyre több hamis árucikk, elsősorban ruhanemű és cipő bukkan fel a kistelepülések alkalmi piacain és a házaló árusoknál i. Előfordult, hogy a teljes készletet le kellett foglalni, mert a gyanú szerint minden darab hamisítvány volt. Az áruk származását illetően is színesedik a kép - derül ki a fogyasztóvédelmi felügyelőségek tájékoztatójából. Míg korábban túlsúlyban voltak a külföldről, elsősorban a Távol-Keletről behozott hamis termékek - főként ruházati cikkek -, az utóbbi időben a piacokon és butikokban egyre több hazai gyártásút fedeztek fel az ellenőrök. Egy közelmúltban végzett szombathelyi ellenőrzésen arra derült fény, hogy több kiskereskedő olyan általa gyártatott műanyaggöngyölegben forgalmaz különböző élelmiszereket - például zsírt és töpörtyűt -, amellyel azt a látszatot kelti, hogy az áru neves hazai cég terméke.

Arra is van példa, hogy a válság miatt megrendelés nélkül maradó ruhaipari, illetve műanyagüzem bóvligyártásra áll át, állítólag nem is megy rosszul az üzlet. A piacfelügyelők jelentős része szerint a legtöbb gond általában a nem helyi árusokkal van, ezekre fokozottan figyelnek. Keszthelyen és Kaposváron már csak azok kínálhatják portékájukat a karácsonyi vásárban, akik minden kétséget kizáróan igazolták áruik eredetét. A települések között amúgy is egyre nagyobb a harc a nívós piacokért, vásárokért. A Balaton mentén a helyi kereskedők az üzemeltetőtől, illetve a tulajdonos helyhatóságtól kérnek fokozottabb ellenőrzést és szankciókat a hamis árukat is forgalmazó konkurenciával szemben. Utóbbi időben megszaporodott a feljelentések száma is - a bejelentők döntő többsége nem becsapott vásárló, hanem kereskedő, írja a Napi Gazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!