Nyeste Orsolya, a Postabank elemzője az MTI-nek kifejtette: pillanatnyilag nem számol hosszabb távú kedvezőtlen hatásokkal, és egyelőre semmilyen gazdasági mutatóra vonatkozó előrejelzését nem korrigálja a háború miatt. A növekedés és az infláció lenne az a két gazdasági mutató, amelyet leginkább negatívan befolyásolna egy esetlegesen elhúzódó konfliktus. Az inflációra nézve elsősorban az olajárak emelkedése jelent veszélyt - mondta az elemző. Álláspontja szerint ha esetleg 40 dollár közelébe kerülne az olajár, ez már egyértelműen megemelné a fogyasztói árindexet. Hozzátette: ha bejön a piacok várakozása, és gyorsan rendeződik az iraki konfliktus, úgy még pozitívak is lehetnek a hatások.
Detrekői László, a CIB Bank elemzője szintén úgy véli, hogy amennyiben a piacok által jelenleg várt forgatókönyv érvényesül, akkor inkább pozitív hatás várható. A háborús bizonytalanság ugyanis negatívan érintette mind az értékpapír-piacokat, mind a vezető gazdaságokat. Ez érződött az egyre bizonytalanabbá váló nyugat-európai gazdasági kilátásokon, és az amerikai fogyasztói bizalom visszaesésén. Ha a háború valóban rövid lesz, úgy valószínűleg javulnak a konjunkturális feltételek, növekszik a fogyasztói bizalom és emelkednek a menedzserindexek - mondta az elemző.
A pénzpiaci szakértők optimisták
A világ pénz- és tőkepiacai jelenleg egyöntetűen gyors háborút várnak, és ennek a pozitív piaci hatásaival számolnak - összegezték makrogazdasági elemzők az iraki háborúval kapcsolatos vélekedésüket.