Emlékszünk még amikor azt mondták, hogy "az eurózónában nincs államcsőd"? Nos, a gazdasági realitások mindig legyőzik a politikusokat, ez már évszázadok óta így van. Most már az IMF is úgy látja, hogy "a lehetséges forgatókönyvek: az adósság lefaragása, a kötvények futamidejének meghosszabbítása vagy alacsonyabb kamatok fizetése." Ezt már sok hónapja lehet tudni, semmi meglepő nincs benne, de végre ők is megértették a nyilvánvalót:
"A Spiegel nevű német lap értesülései szerint a Nemzetközi Valutalap (IMF) washingtoni képviselői az elmúlt napokban európai kormányfőkkel tárgyaltak. Az egyeztetések központi témája Görögország volt, amelynek kapcsán a Valutaalap részéről nyilvánvaló: hiába a megszorító intézkedések, Görögországnak nem lesz más választása, mint az adósság-átstrukturálás."
A politikusoknak nem szabad hinni, az utolsó napig úgyis azt fogják mondani, hogy nem lesz csőd, mindig ezt mantrázzák, most is: "George Papakonstantinou, görög pénzügyminiszter azonban továbbra is cáfolja, hogy adósság-átstrukturálása lenne szükség. Az Economist azon cikkére reagálva, amelyben az olvasható, hogy Görögországban, Írországban és Portugáliában adósság-átstrukturálás lesz, a görög NET televíziós csatorna műsorában azt mondta, hogy erről szó sincs. Közben George Papandreou, miniszterelnök folyamatosan azt hajtogatja, hogy minden egyes centet vissza fognak fizetni. "
Sajnos a tény az, hogy az elmúlt évtizedekben a fejlett államok borzasztó adósságokat halmoztak fel, ami a 2008-as válság óta begyorsult: átvállalták a magánszektor adósságait, és az államok eladósodása rohamléptekkel folyik. Számos ország esetében ez mára olyan szintet ért el, ahonnan nagyon-nagyon kicsi az esélye a visszafordulásnak (az OECD országok 2012-es átlagos államadósságszintje 100% körül lesz!!!). Sok helyen, sokszor elmondtam, és továbbra is azt gondolom, hogy ez az államadósság-válságok évtizede. Természetesen emellett a kifejezetten hosszútávú véleményem mellett van - ettől gyakran teljesen eltérő - rövid-középtávú világképem, de azt gondolom, hogy a struktúra adott: mivel túl sok az államadósság, ezért ezt reálértéken egészen biztos nem tudják visszafizetni az államok, tehát vagy elinflálják vagy csődöt jelentenek. A kötvénytulajdonosok mindenképpen rosszul fognak járni.