2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az IMF - akik sokáig azt mondták az EU-val együtt, hogy görög adósságátstrukturálás nem lesz - most úgy látják mégis.

Emlékszünk még amikor azt mondták, hogy "az eurózónában nincs államcsőd"? Nos, a gazdasági realitások mindig legyőzik a politikusokat, ez már évszázadok óta így van. Most már az IMF is úgy látja, hogy  "a lehetséges forgatókönyvek: az adósság lefaragása, a kötvények futamidejének meghosszabbítása vagy alacsonyabb kamatok fizetése." Ezt már sok hónapja lehet tudni, semmi meglepő nincs benne, de végre ők is megértették a nyilvánvalót:

"A Spiegel nevű német lap értesülései szerint a Nemzetközi Valutalap (IMF) washingtoni képviselői az elmúlt napokban európai kormányfőkkel tárgyaltak. Az egyeztetések központi témája Görögország volt, amelynek kapcsán a Valutaalap részéről nyilvánvaló: hiába a megszorító intézkedések, Görögországnak nem lesz más választása, mint az adósság-átstrukturálás."

A politikusoknak nem szabad hinni, az utolsó napig úgyis azt fogják mondani, hogy nem lesz csőd, mindig ezt mantrázzák, most is: "George Papakonstantinou, görög pénzügyminiszter azonban továbbra is cáfolja, hogy adósság-átstrukturálása lenne szükség. Az Economist azon cikkére reagálva, amelyben az olvasható, hogy Görögországban, Írországban és Portugáliában adósság-átstrukturálás lesz, a görög NET televíziós csatorna műsorában azt mondta, hogy erről szó sincs. Közben George Papandreou, miniszterelnök folyamatosan azt hajtogatja, hogy minden egyes centet vissza fognak fizetni. "

Sajnos a tény az, hogy az elmúlt évtizedekben a fejlett államok borzasztó adósságokat halmoztak fel, ami a 2008-as válság óta begyorsult: átvállalták a magánszektor adósságait, és az államok eladósodása rohamléptekkel folyik. Számos ország esetében ez mára olyan szintet ért el, ahonnan nagyon-nagyon kicsi az esélye a visszafordulásnak (az OECD országok 2012-es átlagos államadósságszintje 100% körül lesz!!!). Sok helyen, sokszor elmondtam, és továbbra is azt gondolom, hogy ez az államadósság-válságok évtizede. Természetesen emellett a kifejezetten hosszútávú véleményem mellett van - ettől gyakran teljesen eltérő - rövid-középtávú világképem, de azt gondolom, hogy a struktúra adott: mivel túl sok az államadósság, ezért ezt reálértéken egészen biztos nem tudják visszafizetni az államok, tehát vagy elinflálják vagy csődöt jelentenek. A kötvénytulajdonosok mindenképpen rosszul fognak járni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!