4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal a Horthy-rendszer közép-, alsó- és legalsó rétegeinek jövedelmi viszonyait elevenítjük fel. Írásunkból kiderül, számos párhuzam fedezhető fel az egykori és a mai viszonyok között. Természetesen e héten is lesz találós kérdés...

Munkáscsaládok: élet évi néhány ezer pengőből (mfor-montázs)

Cikkünk legújabb részét rögvest egy olyan elemmel indítjuk, amely szinte az összes magyar állampolgárt mélyen érinti: a nyugdíjjal. Tesszük mindezt azért, hogy látható legyen, e téren régen sem volt fenékig tejfel az élet.

Egy, a harmincas évek közepén készült kimutatás szerint ha egy tizennyolc éves korában munkába álló férfi öt éven át heti harminc, öt évig heti negyven, húsz esztendőn át heti ötven, majd idősen, a nyugdíj idejéig, azaz 65 éves koráig heti 38 pengőt keresett, akkor összesen 4049 pengőt fizetett be az önkéntes nyugdíjkasszába.

A nem túl jelentős összeg - emlékezzünk, egy kisebb fővárosi bérház évi tiszta jövedelme volt három-hatezer pengő - nyomán heti huszonegy pengő ellátásra volt jogosult. Ez az összeg az akkori viszonyok között - feltételezve, hogy a dolgozó valami kis vagyonkát is gyűjtött élete folyamán - éppen elegendő volt a megélhetéshez. Ugyanakkor nem szabad elfelejtkezni arról, hogy a magyar viszonyok akkor sem voltak túl rózsásak, azaz igen kevesen érték meg hatvanötödik életévüket.

Pékek, cipészek, kisbirtokosok

Mint az egykori adóívekből és kimutatásokból kiderül, a Horthy-korban éppúgy a kis- és középvállalkozók voltak a legnehezebb helyzetben, mint manapság. Például az 1912-ben felszabadult, két segédet és esztendőnként öt tanulót alkalmazó kisterenyei Lőwy Jenő sütőmesternek 1930 és 1935 között éves bevétele hét-kilencezer, míg adózás utáni jövedelme három-négyezer, azaz heti hatvan-nyolcvan pengő körül mozgott. Nem elhanyagolható szempont: Lőwy saját házában és üzemében dolgozott, azaz munkáját nem terhelte bérleti díj.



A hasonló foglalkozást űző, három segéddel és évente egy tanulóval működő fővárosi Kraft-féle pékség adózás előtti jövedelme 1933 és 1937 között tizenkét-tizennégyezer pengőre rúgott. Ez az összeg heti száz-százhetven pengő tiszta hasznot hozott a férfinak - azért csak ennyit, mert Kraft Péter Lőwyvel ellentétben 1938-ig bérelt üzemben sütötte kenyerét és egyéb finomságait.



A békési Dán Sándor cipészmester 1933-ban négy segédet foglalkoztatott műhelyében, ahol rendelésre csizmát, cipőt és papucsot varrtak. A jó nevű mester ebben az esztendőben mintegy kilencezer pengőt gyűjtött, amelyből a Magyar Királyi Adóhivatal "jóvoltából" alig négyezer maradt.



Hasonló bevételre tettek szert a nyírségi Alagi Béla és a kisalföldi Szász Károly kisbirtokosok. A saját és családjuk erejéből élő, klasszikus földműves foglalkozást űző férfiak akár rétegük reprezentánsainak is felfoghatók - annak ellenére, hogy kétségtelenül igaz, a magyar társadalom mintegy kettő-négy százalékát kitevő "zsírosparaszti" közeg több tagja ennél egy nagyságrenddel többet keresett.



Szabó István zagyvaszántói borbély adózás utáni éves jövedelme 1934-ben nem érte el a háromezer-ötszáz pengőt, s hasonló cipőben járt Kövér Lajos nagyrábéi kerékgyártó, Töröcsik Ferenc jászkarajenői bodnár és ifj. Móritz Imre kiskundorozsmai kocsifényező is. A négy férfi számára a fellendülést 1937 hozta meg, amikor szorgos munkájuk nyomán tiszta "pénzük" végre átlépte a bűvös ötezer pengős határt.



Munkások, parasztok, nincstelenek

Érdemes közbevetni: a harmincas évek derekán egy fővárosi munkás éves bevétele kettő-négyezer, míg egy vidékié ezerötszáz-kétezerötszáz pengő körül mozgott. Egy érettségizett budapesti művezető egy hétre hetven-százötven, egy nagyipari településen élő hetven-kilencven pengőt kapott.



E téren tehát nem sok változott: a kisvárosi cégek alkalmazottai akkor is éppúgy hátrányt szenvedtek, mint manapság. Nagyanyáink és nagyapáink adóalanyi helyzetén az sem sokat segített, hogy Budapesttől távolodva egyre olcsóbb lett az élet - ennek mértéke ugyanis nem volt annyira jelentős, mint ahogy azt ma sokan idealizálva hiszik.



A képzeletbeli lista következő lépcsőfokán a "közép- és kisparasztok" álltak, évi egy-kétezer pengős tiszta jövedelemmel. Nem szabad elfelejteni, ezeknek az embereknek a többsége a maga házában élt, és saját, öt-tizenöt hektáros földjén termelte meg a betevőt.

Őket követték az egy-öt hold alatti gazdák, elenyésző, ötszáz-ezer pengős vagyonnal. Az ebbe a rétegbe tartozók döntően alkalmi, idény jellegű munkákból éltek, s igen rövid idő alatt, három-négy hónap alatt kellett megkeresni az egész évre való betevőt.

S végül legalul állt - eltérő becslések szerint - másfél-kétmillió nincstelen, akiknek szinte szó szerint semmijük nem volt...

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!