4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Újabb élelmiszeripari botrány árnyékolja be az ünnepeket: a gyanú szerint egy külföldi tulajdonú törökbálinti raktárbázison „új ruhába” öltöztették a romlott termékeket. Az mfor.hu annak járt utána, hogy mi tévő legyen a fogyasztó, mert vásárolni, ugye kell...

Bio- és génmódosított élelmiszerek. Ünnepi razziák!

Amikor befürdünk a vásárlással...

Bio-élelmiszerek: nincs mitől félnünk

A legnagyobb veszélyforrást szerinte a piacon esetenként feltűnő árusok jelentik, közülük ugyanis sokan engedély nélkül viszik ki a helyszínre az "összekutyult" árut.

Dömölki Lívia úgy látja, a bio-élelmiszerek esetében nincs ok az aggodalomra. Az ilyen jellegű termékek egyre szélesebb piaca még nem olyan nagy, hogy ne lehessen kézben tartani. Ráadásul a szakma képviselői személyesen ismerik egymást, a termelőket pedig rendkívül szigorúan ellenőrzik.

Jönnek a génmódosított termékek

A génmódosított (gm) termékek egyre nagyobb intenzitással "verik az ország kapuját" bebocsátást kérve. A gm-áru elterjesztésének fő szószólója az Egyesült Államok és néhány nagy termelő ország, mint például Argentína, 5-6 mamutcégével. Az ügyben az egyik érdekelt a hazánkban gm-mentes vetőmagot termelő Pionir nevű cég.

Bár hivatalosan Magyarországon nem lehet forgalmazni gm-alapanyagú árut, a valóságban a kutatók számos készítményben mutatnak ki árulkodó maradványokat. A laboratóriumokban dolgozók állítják, a virslitől kezdve a szaloncukorig számos termék "fertőzött".

A beszállító egy nyilatkozattal igazolja, hogy tartja magát a hazai elvárásokhoz, azonban sokan visszaélnek azzal, hogy "módosított gént keresni egy készítményben körülbelül olyan hatékonysággal lehet, mint tűt a szénakazalban". Tehát a vásárlók átverésének ez az egyik leggyakoribb és legsúlyosabb módja.

Igaz, a génmódosított termékekkel kapcsolatban még nincs kialakult álláspont arról, hogy károsak az egészségre vagy sem. Tény viszont, hogy azokon a földeken, ahol ilyen típusú gazdálkodást folytatnak, később évekig nem marad meg más növény. A toxikus anyagok, amelyek csak a kifejlesztett fajokat kímélik, ugyanis sok mindent elpusztítanak.

Ünnepi razziák

A Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatal koordinációja mellett az ünnepek alkalmából január 5-ig bezárólag az illetékes szervek kiemelt ellenőrzési sorozatot indítottak. Ennek keretében főképp a szezonális termékekre: csokoládéra, szaloncukorra, borokra, húsokra és zöldségekre koncentrálnak.

Az év végi kiemelt ellenőrzéseket az illetékes szervek éves pénzügyi keretükből fedezik, nem vonnak be plusz kapacitásokat. Az FVM élelmiszerbiztonsági részlege idén például a gm- és minőségi vizsgálatokra, a penészgombák és mikrobiológiai anyagok ellenőrzésére fektette a hangsúlyt.

Írjon a panaszkönyvbe!

Ha mindezek után valakiben felmerül a gyanú, hogy a sarki szupermarketben rendszeresen lejárt szavatosságú árut kínálnak akciósan, érdemes értesíteni az ellenőrző hatóságokat. Az illetékes szervek (ÁNTSZ, Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, Országos Élelmiszer-vizsgáló Intézet, Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal, önkormányzatok, FVM) kapacitásbeli problémák miatt azonban nem tudják vállalni, hogy minden egyéni panaszt kivizsgálnak, azaz sok bába között elveszhet a gyermek...

Ha sok vásárló ír a panaszkönyvbe, rutinellenőrzéskor alaposabban körülnéznek az adott bolt háza táján, s így nagyobb valószínűséggel fedik fel a szabálytalanságokat. A hatóság egyébként éves terv alapján vizsgálódik.

Egyes országokban - például Angliában, Norvégiában, Svédországban és Hollandiában - a civil szervezetek őrködnek az élelmiszerbiztonság felett. Ilyen kezdeményezésre Magyarországon is sor került, azonban a forrásellátottság hiánya miatt a lelkesedés végül alábbhagyott.

A megkérdezett élelmiszer-szakértők szerint nem igaz, hogy az átfogóbb ellenőrzések alól a "jó kapcsolatokkal" rendelkező cégek megmenekülhetnek. Sőt, az áruházláncokat - a vásárlók tömegei miatt - az átlagosnál is sűrűbben fésülik át az ellenőrök.

Nagy Vajda Zsuzsa Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!