3p

Megfelelek-e majd a feszesen szabályozott közösségi versenyfeltételeknek? Honnan szerzem be a nélkülözhetetlen értesüléseket? Létezik-e olyan információgyűjtemény, amelyben érthető választ kapok az uniós készülődés mindennapjaiban felbukkanó kérdéseimre?

Az Európai Unió műszaki tartalmú jogi szabályozása abból az elvből indul ki, hogy a termékért a gyártó felel. Szabályozást csak a forgalomba hozatalra és azokra a termékekre, illetve termékcsoportokra hoz, amelyek az élet-, az egészség-, a környezetés vagyonbiztonságot veszélyeztethetik.

Az "egyedileg" nem szabályozott termékek biztonságosságát külön irányelv - a 92/59/EGK ún. általános termékbiztonsági direktíva - rögzíti, amelynek már szintén létezik magyarországi harmonizált jogszabálya az 1997. évi fogyasztóvédelemről szóló CLV törvénnyel.

A közösségi irányelvek, a műszaki követelmények megfogalmazásán túl, megfeleltetést írnak elő a gyártók és forgalmazók számára, illetve előírásokat tartalmaznak még a megfelelőség igazolásának módjára is. Az európai műszaki szabályozás az egységes belső piac kialakításának kezdeti szakaszában (1968-1985) olyan típusú ágazati vagy régi típusú irányelveket alkotott, amelyek tartalmukban és formájukban a Magyarországon ebben időszakban műszaki jogszabályok helyett általában használt, kötelező termékszabványokra hasonlítottak.

A határozathozatal azonban nem volt eléggé hatékony ahhoz, hogy ilyen típusú jogszabályozással lefedje mindazon területeket, amelyek műszaki szabályozása az Európai Unió belső piacán az áruk szabad mozgása érdekében szükségesnek tűnt. Ezért minőségileg más jogszabályok létrehozása történt az új megközelítésű direktívák megalkotásával.

Az "új megközelítés" (new approach) elve egy jelentős termékkör használatával kapcsolatos általános kockázatok elemzésén és a veszély megelőzésénalapszik, ellentétben a "régi megközelítés" (old approach) elvével, amely szerint a kötelezően betartandó műszaki paramétereket pontosan definiálták, leszűkítve ezzel az irányelv hatályát az adott termékre.

Az új megközelítésű direktívákban általános, alapvető követelményeket fogalmaznak meg forgalmazási feltételként a termékek szélesebb körére, mint az egészségvédelem, a higiénia, az üzembiztonság, a tűzvédelem és a környezetvédelem. Egy termékkörre több irányelv is vonatkozhat, ilyenkor a mindegyikben megfogalmazott követelmény teljesítése szükséges az EU belső piacán történő forgalmazáshoz.


A cikk folytatása


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!