Ez a szabvány nagy hangsúlyt fektet a minőségügyi tervezésre, mivel a tervezés képezi az alapját a minőségirányítási rendszer bevezetésének. A tervezés során határozzák meg a minőségcélokat, amelyek - összhangban a szervezet minőségpolitikájával - iránymutatást adnak az elvégzendő tevékenységekhez.
Az irányítás megfelelő belső kommunikáció megteremtésével teszi lehetővé, hogy minden dolgozó megismerje a szervezet minőségpolitikáját, és a minőségcélokat, ezzel biztosítva a dolgozók elkötelezett részvételét a munkafolyamatokban.
A minőségirányítás 8 alapelvét az ISO 9004:2000 szabvány tartalmazza, azonban érdemes ezeket az alapelveket az ISO 9001:2000 szabványra épülő minőségirányítási rendszer kiépítésénél figyelembe venni.
Az ISO 9000-es szabványsorozat kialakulása
Az ISO a Nemzetközi Szabványosítási Szervezet (International Organization for Standardization) rövidítése. A szervezet 1947 óta működik, és az egyik leginkább elterjedt szabványsorozata az ISO 9000. E szabványsorozat létrejöttének előzménye egy olyan szabvány polgári életbe való bevezetése volt, amelyet korábban az angol hadsereg alkalmazott. A bevezetés célja az volt, hogy a brit gazdasági élet versenyképességét fokozza nemzetközi tekintetben. Az 1987-ben bevezetésre került ISO 9000 öt tagja ezen szabvány átdolgozott változata.