3p

Ahogy a monetáris tanács 2011. január 24-i közleményében jelezte, a legutóbbi 25 bázispontos kamatemelés hátterében a kedvezőtlen középtávú inflációs kilátások álltak. Utóbbiakat nem a KSH honlapján, hanem az MNB „Jelentés az infláció alakulásáról” c. kiadványában lehet megtalálni. A KSH által számított aktuális tényadat csupán annyiban játszik szerepet a döntéshozatalban, amennyiben új információval szolgál a középtávon várható makrogazdasági folyamatok alakulásáról.

A magyar gazdaságot ismételten költségsokkok érik. Ahogy az idézett közleményből kiderül, ezek rövid távon jelentkező, közvetlen inflációs hatását a monetáris tanács – hasonlóan más jegybankok gyakorlatához - nem kívánja ellensúlyozni. Egyszeri költségsokk esetén olyan országokban, ahol az inflációs cél horgonyozza a gazdasági szereplők inflációs várakozásait, a tipikus jegybanki reakció a kivárás, és a sokk esetleges másodkörös hatására utaló jelek szigorú figyelése. Ha ezek a hatások jelentkeznek, akkor egy árstabilitás-orientált jegybanknak lépnie kell, hiszen ez arra utal, hogy az inflációs várakozások horgonyzottsága gyengült. Magyarországon bizonyos szempontból fordított a helyzet: a hazai monetáris döntéshozók eleve nem élhetnek azzal a feltételezéssel, hogy az inflációs várakozások horgonyzottak, hiszen az elmúlt években az infláció tartósan és jelentősen meghaladta az MNB 3 százalékos inflációs célját, a belső kereslet jelentős visszaesése ellenére. Ennek egyik oka épp az lehetett, hogy az elmúlt időszakban sorozatosan érkező költségsokkokat a döntéshozók egyszerinek feltételezték, és a gyenge belső kereslet dezinflációs hatásában bízva nem reagáltak érdemben azokra.

Nem horgonyzott inflációs várakozások mellett a költségsokkok – monetáris politikai reakció hiányában - szinte bizonyosan másodkörös hatásokkal járnak. Ahogy az elmúlt évekre visszatekintve is láthatjuk, az inflációt rövid távon emelő sokkok hatása középtávon is megjelent a gazdasági szereplők bérezési és árazási döntéseiben, így ezek nem az MNB inflációs céljával összhangban alakultak. A Fed reakciója azért lehet eltérő az MNB-étől, mert az Egyesült Államokban a középtávú inflációs várakozások horgonyzottsága biztosítottnak tekinthető, és a döntéshozók az általuk is érzékelt költségsokkok ellenére középtávon a mandátumukkal konzisztens szintnél alacsonyabb inflációra számítanak.

Az MNB nem tud hatni a dollárban vagy euróban számított olajárakra, a forintban számított olajárakat azonban tudja befolyásolni, hiszen kamatdöntéseivel hat a forint árfolyamára. Az olaj többi termékhez viszonyított árának emelkedését természetesen nem tudja megakadályozni a jegybank, azonban arra tud hatni, hogy a relatív árak elmozdulása milyen mértékű és milyen hosszan tartó inflációs nyomást eredményez a gazdaságban. Ha pedig tud hatni, akkor kell is, ha komolyan veszi a törvényben meghatározott elsődleges célját.

Tóth Máté
Vezető közgazdasági elemző
MNB – Monetáris stratégia és közgazdasági elemzés

(A cikk a szerző véleményét tükrözi és nem feltétlenül azonos a Monetáris Tanács vagy az MNB hivatalos álláspontjával.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!