Ezt az összefüggést az ábra következő kockája magyarázza. A munkát végző embernek a munka jellemzői során létrejövő követelményeknek és terheléseknek meg kell felelnie. Vagyis minél nagyobb a terhelés, illetve magasabbak a követelmények, annál nehezebb a megfelelést biztosítani. A munkavégzés "emberi ára" az igénybevétel, vagyis milyen pszichofiziológiai változások jönnek létre az emberben. Az igénybevétel minősége a megfeleléstől is függ.
Ha nem felel meg a munkakört betöltő, akkor károsító igénybevételi állapotok létrejöttének valószínűsége megnő. Olyan munkahelyi ártalmak alakulhatnak ki, amelyek a dolgozó egészségét, tartós munkavégző képességét veszélyeztethetik. A munkát végző rendszerek eredménye hármas természetű. Együtt jelenik meg a teljesítmény és a minőség és a munkahelyi magatartás. Miért fontos ezt az összefüggést ismerni a munkavégzés sajátosságai és a minőség között? A minőség kérdése nem magatartás, képzés eredménye csak, nem is a szabályozásé. Együttesen kell figyelembe venni és mérlegelni a munkavégző rendszer minden elemét. Ha tartós minőségfejlesztést szeretnénk elérni, a rendszer minden elemét össze kell hangolni.
Az ember tevékenysége, mint kockázati tényező a minőségre
Miért szükséges az emberi tényező tágabb értelmezésben való elemzése, értékelése? Azért, mert a folyamatokban az emberi tevékenység kockázatot jelent az eredményekre - amelybe beleértjük a minőséget is - attól függően, hogy az emberi reakciók az előírt vagy attól eltérő módon következnek be.