Az emberi tényező fejlesztés nem csak az aktuális felkészültséget biztosítja, hanem lehetőséget teremt a szervezet és az egyén új körülményekhez való adaptációjához. A minőség fogalmát így nem egy aktuális időponthoz köthetjük, hanem a változás folyamatában is értelmezhetjük. A változásra való készség és felkészültség záloga a jövőbeli minőségirányításnak.
A folyamatok szabályozása egyben lehetőséget teremt az emberi hibázások előfordulásának valószínűségét csökkentő megoldások kidolgozásának is. Olyan intézkedéseket lehet kidolgozni, amelyekkel meg lehet előzni az emberi hibázásokat és növelni lehet a munkavégzés biztonságát és hatékonyságát is.
Azzal, hogy a dolgozók terhelése csökken, olyan közvetett eredmények is várhatók, mint a munkahely megtartó erejének, illetve az egyéni átélt biztonságérzetnek a növekedése.
Az emberi erőforrásoknak az ISO 9001:2000 szempontjai szerinti fejlesztése
A fejlesztési folyamat egyrészt magában foglalja az emberi erőforrás aktuális megfelelőségének biztosítását, másrészt a szervezet tagjai folyamatos fejlesztését érintő feladatok végrehajtását és koordinálását. A folyamat ilyen értelmezése egyben azt is jelenti, hogy a személyzeti szakterületnek kiemelt jelentőséget kell kapnia a minőség biztosításában.