Az igazgató kitérő választ adott arra, hogy az esetleg telepítendő két egyenként maximum 1.000 megawatt teljesítményű blokkhoz szükséges üzemanyag gyártása megfelelő üzemi méret-e egy magyarországi befektetés megtérüléséhez. Dmitrij Bubkov a cég sajtókommunikációs osztályának igazgatója hozzáfűzte: Magyarország elhelyezkedése miatt kedvező helyzetben van egy esetleges beszállítói szerepre. A TVEL ott tervez beruházást, ahova orosz blokkokat telepítenek.
Az orosz nukleáris ipar átláthatóságra törekszik - ezt bizonyítandó jött TVEL kommunikációs csapata Budapestre, válaszolta Dmitrij Bubkov újságírói kérdésre,
Ivan Dibov emlékeztetett arra, hogy a Paksi Atomerőművel 1999-ben megkötött üzemanyag-szállítási szerződés a négy VVER-440-es blokk élettartamáig, 2037-ig szól. Az atomerőmű évente mintegy 50 millió euró értékű nukleáris üzemanyagot vásárol a TVEL-től. Tavaly töltötték fel a Paksi Atomerőmű 3-as blokkját egy új típusú, profilírozott urán-gadolínium tartalmú üzemanyaggal, és a másik három blokk az idén áll át erre. Mint Ivan Dibov elmondt, ebből az üzemanyagból 12 százalékkal kevesebb kell a korábbi üzemanyag mennyiséghez képest, miközben 108 százalékra lehet növelni a blokkok teljesítményét. A jelenleginél hosszabb a fűtőanyagok életciklusa, csak öt évente kell cserélni.
A TVEL a világ urándúsító kapacitásának 45 százalékát mondja magáénak, és a nukleáris üzemanyag piacon elért 17 százalékos részesedését 2025-re 25 százalékra akarja növelni. A társaság a világ 16 országában 73 erőművi reaktort lát el és 17 országban 30 kutatóreaktornak szállít nukleáris üzemanyagot.
A TVEL, amelynek tulajdonosa a Roszatom Állami Vállalat, 2009-ben 11 700 főt foglalkoztatott és az egy főre jutó árbevétele elérte a 3,865 millió rubelt.
MTI/Menedzsment Fórum