2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hatékonyabb lesz az élelmiszer-ellenőrzés szeptembertől, mivel az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló törvény szeptemberi hatályba lépésével egy kézbe kerül az élelmiszerlánc hatósági felügyelete a szántóföldtől az ételkészítésig - ismerteti a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium.

A közleményt annak kapcsán tette közzé a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium sajtóirodája, hogy Ócsai Lajos, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) Közegészségügyi Főosztályának vezetője azt mondta az MTI-nek: lényegesen több ételfertőzést jelentettek az idén, mint az elmúlt év hasonló időszakában.

Ócsai Lajos szerint a növekedés egyik oka az, hogy fellazult a hatósági jelenlét az ellenőrzési jogkör átszervezése miatt.

Az FVM közleménye állítja: a teljes élelmiszerlánc felügyelete - a szükséges garanciák biztosításának igénye miatt - már nem oldható meg hatékonyan, a korábbi, szűk szakterületeket felügyelő elkülönült hatósági - állat-, növény-, közegészségügyi - tevékenységgel. A teljes nyomon követhetőséghez egységes, a szóban forgó terület lehető legnagyobb részét lefedni képes hatósági szervezet szükséges.

Az egy kézbe kerülő irányítás biztosítja majd, hogy az élelmiszerlánc bármely pontján jelentkező probléma esetén az ellenőrző hatóság hatékonyan és gyorsan intézkedhessen - mutat rá a minisztérium. Továbbá a felmerülő élelmiszer-biztonsági veszély előzményeit és következményeit a korábbi gyakorlattól eltérően az ellenőrző hatóság végig tudja követni a teljes élelmiszerláncon - emlékeztet a közlemény.

Az agrártárcánál aláhúzzák: az ételfertőzések kivizsgálásakor az ÁNTSZ-szel közösen járnak el, míg az élelmiszer-feldolgozással kapcsolatos személyi higiénia ellenőrzésében és az egészségügyi követelmények terén az ÁNTSZ továbbra is önállóan végzi korábbi feladatait.

Az új törvény és a végrehajtási rendeletei egységesítik a szankcionálási gyakorlatot a figyelmeztetéstől a pénzbírságon át a tevékenység megtiltásáig. A büntetések kiszabásánál figyelembe veszik majd a vállalkozó gazdasági erejét, a vállalkozásé mellett a személyi felelősséget is. A vállalkozók számára megfelelő szakképesítés, illetve kötelező oktatás előírásával, a jogsértések nyilvánosságra hozatalának kötelezettségével, a bírság azonnali behajthatóságával is megerősítik az ellenőrző hatóság eszköztárát - tartalmazza az FVM közleménye.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!