Az előrejelzés legvalószínűbb forgatókönyve alapján a második kereskedési periódusban évente átlagosan közel 200 millió tonna hiányra lehet számítani, amely azonban teljes mértékben elhárítható lesz kiotói egységek használatával, amelyek jóval olcsóbbak, mint az Európán belüli kibocsátáscsökkentés. Azonban a hiány és a kiotói egységek kínálatának egyszerű mennyiségi alapon történő összehasonlítása téves következtetéseket eredményezhet, mivel mind a bankolási szabályoknak, mind a kereslet és kínálat időzítésének jelentős kihatása van az árakra.
Nem könnyen adják el a kibocsátási egységeket
A Vertis elemzése szerint csalódni fognak azok, akik arra számítanak, hogy a közép-európai létesítmények többlete enyhíteni fogja a szűkös kínálatot. A fent említett tartalékok miatt a második periódusban szinte egyetlenegy EU27 létesítmény sem fog jelentős többlettel rendelkezni.
Azon kibocsátók, amelyek hiánya kisebb lesz, mint a linking kapacitásuk, potenciálisan EUA eladóként jelenthetnek meg oly módon, hogy ezt a kapacitásukat kihasználva EUA egységet adnak el CER ellenében. Feltételezhető azonban, hogy ezen üzemeltetők nagy része eleinte tartózkodni fog a kibocsátási egységeik eladásától a kibocsátás növekedésével kapcsolatos bizonytalanság, a konzervatív hozzáállás és a rendszer nem magabiztos ismerete miatt.
A "természetes" EUA kínálat legfőbb forrását a különböző tartalékokban lévő egységek jelenthetik függetlenül attól, hogy ezek az egységek csak a kereskedési periódus későbbi szakaszában jelennek majd meg a piacon. Ugyanakkor a szigorú kockázatkezelési és árfolyam-fedezeti vállalati belső szabályzatok miatt - tekintet nélkül az árra és a kínálat időzítésére - a legtöbb nyugat-európai üzemeltető folyamatosan vásárolja majd a megfeleléshez szükséges egységeket. Ez az állandó kereslet a kereskedési periódus első éveiben árnövekedést okozhat.
A kereslet és kínálat időbeni elcsúszása addig a szintig emelheti az árfolyamot, amíg az ár el nem éri a második legolcsóbb, rövidtávon megvalósítható elhárítási lehetőséget, amely valószínűleg a tüzelőanyag-váltás költsége. A második periódus tüzelőanyag-váltás költsége tehát egy ellenállási árszintet biztosít a kibocsátási egységek árfolyamának, melyet a Vertis elemzői 40 euróra becsülnek.