A gazdasági és közlekedési miniszter hangsúlyozta: a jegybank részéről indokolatlan volt az a várakozás, hogy a növekedés ütemének esetleges csökkentésével, a munkahelyek egy részének elvesztésével a kormány is az árstabilitás elérését helyezi előtérbe. A januári forint elleni spekulációs támadás legfőbb tanulsága az, hogy helyre kell állítani az összhangot a kormány költségvetési politikája és a monetáris politika között.
Az ország versenyképességének javítása érdekében a kormány a közterhek csökkentését helyezi előtérbe, de egyben takarékos bérpolitika kell mind a munkaadók, mind a kormány és a munkavállalók részéről – idézte Csillag Istvánt az MTI.
Szapáry György, az MNB alelnöke a januári események kapcsán aláhúzta: jó monetáris politikát nem lehet úgy folytatni, ha nem társul hozzá szigorú fiskális- és bérpolitika. Hangsúlyozta: a forint elleni spekulációs támadást a jegybank és a kormány közös lépéseivel sikerült kivédeni. A támadást részben az idézte elő, hogy a rövid távra spekuláló befektetők bíztak az árfolyam sáveltolásában. Ezt részben indokolta, hogy a forint erősödését idézte elő az: mind a kormány, mind a jegybank határozottan kinyilvánította, az ország minél előbb, lehetőleg már 2007-ben csatlakozni kíván az euróövezethez.
A tanácskozáson Surányi György volt MNB-elnök, jelenleg a CIB Bank igazgatóságának elnöke hangsúlyozta: inflációs célt követő rendszert csak abban az esetben lehet jól alkalmazni egy országban, ha a fiskális- és a jövedelempolitika támogatja a monetáris politikát. Magyarországon azonban a költségvetés az elmúlt időszakban igen expanzív volt, a bérek túlságosan is megugrottak, a kereslet csökkentésére a monetáris politika szigorítása kínálkozott eszközként. A költségvetési és a monetáris politika keveréke azonban nem sikerült, miközben az MNB példátlanul magasan tartotta a forintkamatokat, és ezzel a forint- és devizakamatok között jelentős különbséget idézett elő, addig a költségvetési politika még inkább terjeszkedett és a bérek is túlságosan nőttek, a lakáskamatok pedig elszakadtak a piaci kamatoktól.
Surányi György aláhúzta: a gazdaságpolitikának az a keveréke, ami az elmúlt másfél esztendőben a költségvetési és a monetáris politika között megvalósult, nem alkalmas arra, hogy tartósan alacsony legyen az infláció az országban.
Csillag István a gazdaság versenyképességéről
A magyarországi gazdaságpolitika hitelességének helyreállításáért a fiskális és monetáris politikák összehangolásának új periódusa kezdődik - mondta Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter.