A beruházások visszafogásának legfőbb oka a tanulmány szerint a fizetések gyors emelkedése és a magas járulékos bérköltségek. A szakképzett munkaerő hiánya szintén gátolja a beruházások folytatását.
A külföldi beruházók a rendelkezésre álló szakképzett munkaerő, a visszafogott bérek és a kecsegtető piaci lehetőségek miatt jöttek Magyarországra. Mára Magyarország hagyományosan előnyös adottságai gyenge ponttá fordultak át, és az országhoz köthető más tényezők ezt a fejlődést nem képesek ellensúlyozni - mutat rá a tanulmány.
A német, osztrák, svájci érdekeltségű vállalatok átlagosan a magyar átlagkeresetek másfélszeresét fizetik a dolgozóknak a felmérés szerint. A jövedelmek az elmúlt évben a vártnál nagyobb mértékben, 14,8 százalékkal emelkedtek. A legnagyobb nyomást a közszférában végrehajtott béremelések jelentették - áll a tanulmányban.
E cégek várakozása szerint 2003-ban 8-10 százalékkal emelik a béreket. Magyarország adottságainál fogva képes a nagy értéket termelő gazdasági tevékenység befogadására. Ennek két fontos tényezője a magas javadalmazás és a felsőfokú végzettséggel rendelkezők magas aránya a munkavállalók között.
Drámaian rossz viszont a szakmunkás kínálat. A tanulmány ezért a szakmai képzést teszi felelőssé, amely nem felel meg a gazdaság szükségleteinek és a vállalatok igényeinek, ráadásul előnyben részesíti a felsőfokú képzést is. Ennek következtében legfőképpen képzett szakmunkásokban mutatkozik hiány. Ezt a problémát a vállalatok saját dolgozóiknak nyújtott továbbképzési tevékenysége nem képes megoldani.
Csökkent a külföldiek beruházási kedve
A külföldi érdekeltségű magyarországi vállalatok többsége még elégedett saját gazdasági helyzetével, bár beruházási hajlandóságuk még soha nem volt annyira visszafogott, mint napjainkban - derül ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara felméréséből.