A magyar kormány beváltani látszik fenyegetését és "de facto államosítja a hulladékgazdálkodást" - fogalmazott a Die Presse Magyarországon is tevékenykedő osztrák cégeket megszólaltató cikkében. "Ez kisajátítással lenne egyenértékű" - mondta a vezető konzervatív osztrák lapnak a várhatóan a jövő héten parlamenti szavazásra kerülő törvénytervezetről Franz Dicker, a Saubermacher igazgatója. A cégvezető kijelentette: habár Orbán Viktor júniusi bécsi látogatásán azt ígérte, hogy tárgyalásokat kezd az érintett cégekkel, nem került sor ilyen egyeztetésekre.
A szintén osztrák Abfall Service AG (ASA) vezetője, Wolfgang Leitner azt reméli, hogy a törvénytervezet miatt indult európai uniós jogi eljárás lezárultáig nem bocsátják szavazásra a törvényt. De még ha Brüsszel akadályozza is a törvény elfogadását, a miniszterelnöknek van egy tartalék terve, eszerint közhasznú cégekké alakítaná át a közszolgáltatókat - írta a lap. "Így kevés értelme lesz számunkra Magyarországon befektetni" - vélekedett Leitner.
A lap egy kommentárban a hulladéktörvénnyel kapcsolatban úgy vélekedett: a "kényszerállamosítás" módja Hugo Chávezre emlékeztet, azzal a kivétellel, hogy Chávez "nacionalista ámokfutását" a nemzetközi kőolajkonszernek és nemzetközi pénzügyi kapitalizmus ellen még globalizációellenes támogatók is "körbeudvarolták", Ausztriában is. Chávez politikájával ellentétben Orbán Viktor "hadjárata az ország állítólagos kiárusítása ellen" osztrák vállalkozókat, osztrák munkahelyeket érint és veszélyeztet - írta Gerhard Hofer.
Meglátása szerint az euróövezeti válság árnyékában Magyarország szinte észrevétlenül az EU "erősen problémás esetévé" vált. "Ha hangosan elgondolkodunk arról, hogy Görögországot kitessékeljük az euróövezetből, akkor hovatovább fel kell tennünk azt a kérdést is, hogy meddig fogadható el az EU közösségében egy olyan kormány, mint a magyar" - vélekedett a cikkíró. Az Európai Bizottság a változatosság kedvéért olyan szankciókat is kiszabhatna, amelyeknek van értelme - zárult a Die Presse jegyzete.
MTI