A modellben szereplő 9 főbb kritérium két nagy csoportba tartozik - az adottságok és az eredmények kritériumcsoportba. Az adottságok értékelésekor arra keresnek választ az értékelők, hogy a szervezet hogyan éri, érte el eredményeit. Az eredmények értékelésekor azt vizsgálják, hogy mit ért el a szervezet. Az adottságok és eredmények azonos súllyal szerepelnek a modellben, a 9 kritérium közül a legmagasabb értékű a vevői elégedettség, a maximálisan elérhető 200 ponttal.
A pályázók a független értékelők visszajelzései alapján objektív képet kapnak a szervezet stratégiájának főbb jellemzőiről és a továbbfejlesztés lehetőségeiről. A miniszterelnöki rendelet értelmében létrejött 15 fős Nemzeti Minőségi Díj Bizottságban helyet kaptak az ipar, a tudomány, az érintett minisztériumok, gazdasági és szakmai kamarák, valamint a szakmai érdekvédelmi szervezetek képviselői.
Az ipari miniszter kezdeményézésére három éve az akkori győztesek megalakították a Nemzeti Minőség Klubot is, amelyik az idén tehát a következő tagokkal az idei nyertesekkel bővült: az egri Sanatmetal Ortopédiai és Traumatológiai Eszközöket Gyártó Kft., a szentesi Legrand Kontavill Villamosszerelési Rt. És a Pécsi Vízmű Rt.
Díjazott minőség
A hazai minőségügyi szakemberek szerint az ISO rendszerek értékének degradálódása közepette a minőségdíjak, így a Nemzeti Minőségi Díj lehet, amely hangsúlyozhatja a cégek elkötelezettségét. Az 1996 óta kiosztott elismerés az irányítási rendszerekkel ellentétben egyre nagyobb tekintélynek örvend, amelyet alátámaszt, hogy az idei díjakat a miniszterelnök adta át.