3p

A távhőszolgáltatást igénybe vevőknek a tavaly januárihoz képest 2009 januárjában többletfogyasztást nem kell megfizetni, a számla mégis magasabb lesz a 2008. évi négyszeri gázáremelés hatására - mondta el László György, a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetségétnek (Matász) alelnöke csütörtökön a Budapesten megtartott sajtótájékoztatón.

Az alelnök elmondta az időjárás alakulása miatt a 2008. januárihoz képest a fogyasztók nem használtak fel több távhőt, az elmúlt évek melegebb időjárásához viszonyítva azonban már magasabb volt a felhasználás. Decemberben viszont az átlaghoz képest 13 százalékos megtakarítást jelentett a fogyasztóknak a melegebb időjárás.

A távhőszolgáltatás árában - a szolgáltatótól függően - különböző a rendelkezésre állási és az energiadíj aránya, de az energiaár átlagosan a szolgáltatás díjának 60-65 százaléka - mondta az MTI kérdésére Uhri László, a szövetség elnöke.

László György alelnök jelezte, hogy a távhőszolgáltatók többsége egyenletes díjfizetést kínál a fogyasztóknak, ami enyhítheti a hidegebb időjárás miatt megnövekedett téli számlák kifizetésének nehézségeit. Egyedi megállapodás alapján egyes szolgáltatók a részletfizetés lehetőségét is biztosítják a rászorulóknak.

A januári orosz-ukrán vita kapcsán kialakult gázellátás problémái is mutatják a távhőszolgátlatás szükségességét, hiszen az sokkal stabilabb, mint az egyedi gázfűtés. A nagy erőművek ugyanis át tudnak állni más energiaforrásra, mint ahogy tették ezt most januárban is.

A Matász alelnöke arról is tájékoztatott, hogy április elsejétől változik a közbeszerzési törvény, és a társasházaknak az energiamegtakarítást szolgáló beruházásoknál már csak 75 százalékot meghaladó mértékű  támogatás esetén kell közbeszerzési pályázatot kiírni. Eddig a határ 50 százalék volt.

Az ellátásbiztonság mellett a távhő a klímavédelmet is szolgálja - hangsúlyozta László György.

Arra felvetésre, hogy a távhőszolgáltató cégek milyen stratégiát dolgoztak ki  a szolgáltatásról történő leválás megakadályozására, László György azt mondta: "nem a távhőszolgáltató társaságokat kell félteni", hanem a fogyasztókat, akik ebben a hosszú folyamatban ellátás nélkül maradnak. A döntéshozóknak figyelembe kell venniük azt, hogy ez dominó jellegű, időben elhúzódó folyamat lenne, aminek nemcsak az ellátás nélkül maradók látnék kárát.

Jelenleg a kapcsolt- hőt- és áramot - termelő erőművek évi 2 millió tonna széndioxid kibocsátást "takarítanak" meg. A távhőszolgáltatás megszűnése esetén legalább 60 milliárd forintot kellene költeni gázvezetékek építésre, és további 180 milliárd forintot 13 ezer gázkazán telepítésére. A távhőt termelő kis- és közepes erőművek az elmúlt években mintegy 300 milliárd forintot ruháztak be, és ennek 70 százalékát banki hitelből finanszírozták.

A távhőszolgáltatás versenyképességének megteremtésére van szükség - magyarázta László György. A kérdés csak az, hogy a versenyképesség vizsgálatánál milyen elemeket vesznek figyelembe. A 90 távhőszolgáltató Magyarországon nagyon különböző feltételek mellett működik.

A jövő pedig a távhő termelésben is az alternatív energia. A szemétégetés például  olcsóbbá is teheti a távhőnek, mint energiának az árát, ha a hőtermelés költségét a szemét beszállítójára is ráterhelik - mondta László György -, példaként Bécset említve, ahol a meglévő négy szemétégető jelentősen mérsékelte a távhő árát.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!