A szervezet szerint az új villamos energia törvény alapján megtartott októberi villanyárverés egyértelműen igazolta az előrejelzéseket: a liberalizált piacon szükségszerűen lényegesen magasabb árak alakulnak ki, mint amik a szabályozott piacon biztosíthatók.
A közlemény a kormányzat "megzavarodásának" tulajdonítja és piacidegen beavatkozásának minősíti, hogy bár a törvény alapján lemondott árhatósági szerepkörének legfontosabb elemeiről, változatlanul hatósági jogkört gyakorolt, amikor bejelentette, hogy január 1-vel a lakossági és kisfogyasztói kör villamosenergia-ellátási átlagára 9,8, a közintézményeké 15-20, míg a vállalkozásoké 15-30 százalékkal drágul.
A kialakult kritikus helyzetben az Energiapolitika 2000 Társulat szerint sürgősen pótolni kell a hiányzó, a versenypiaci nyitás következményeit elemző energetikai, gazdasági, foglalkoztatáspolitikai, szociológiai vizsgálatokat.
Elengedhetetlennek tartják továbbá egy társadalmi és energetikai stratégia kidolgozását is, amelyet vizsgálatok és az előítéletektől mentes piac-elemzések alapján kell kidolgozni, és amelyet társadalmi vitának és konszenzusnak kell hitelesítenie.
Ugyanakkor szociális tarifa kidolgozásával sürgősen gondoskodni kell a sérülékeny fogyasztóknak - szegénységi küszöb alatt élő inaktívaknak, nagycsaládosoknak stb. - az EU joganyag által is kötelezően előírt védelméről, az áramfogyasztás megfizethető árszintjéről - hangsúlyozza a szervezet közleménye.