4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az mfor.hu Mesél a múlt és Vörös vállalatok című közös sorozatában ezúttal a patinás Ruszwurm cukrászda történetét elevenítjük fel. Cikkünkből kiderül, a hajdani tulajdonost a hatvanas évek derekán megbízták egykori üzlete vezetésével, ám néhány hónap után felmondtak neki, mert túl sok egykori arisztokrata járt hozzá kávézni. Természetesen e számunkhoz is kapcsolódik találós kérdés...

Találkahely a Várban (Mfor-montázs)

A Gundel Imre és Harmath Judit által írt "A vendéglátás emlékei" című könyvben úgy emlegetik a Budai Várban, a Szentháromság utca 7. szám alatt lévő Ruszwurm cukrászdát, mint Pest és Buda egyik legrégibb, édesszájúakat egybegyűjtő vendéglátóhelyét.

A reformkorban indult

A céget 1827-ben alapította Schwabl Ferenc, ám ő nem sokáig élvezhette munkája gyümölcseit, lévén, három év múlva meghalt. Özvegyét Richter Lénárd, József nádor sütőmestere vette el, s 1831-től ő vezetett tovább a boltot.

Ebben az időben készítette el egy Krautsiedler nevű krisztinavárosi asztalosmester és Dunaiszky Lőrinc szobrász a két, 1849-es és 1944-es ostromot is túlélt berendezést. A bútorokért négyezer, míg az alakok aranyozásáért száz forintot kellett fizetnie Richter Lénárdnak. Ez abban az időben óriási összegnek számított.
Richter 1846-os halála után özvegye, majd segédje, Müller Antal vitte tovább az ipart. Az új tulajdonos, aki nem mellékesen lelkes támogatója volt a szabadságharcnak, idővel városatya lett. Az pedig akár a sors furcsa fintoraként is felfogható, hogy Ferenc József 1865-ben őt bízta meg a fogadására rendezett ebéd asztalának díszítésével.

Müller leányát, Rózát Ruszwurm Vilmos vette feleségül. Az ifjú e cukrászdában kezdett inaskodni, s itt is szabadult fel. A férfi 1884-től 1922-ig vezette a családi firmát. Ruszwurm után, a két háború között újra egy segéd, Tóth Ferenc állt a bolt élére. A férfi 1910 elején került a vári üzletbe. Ruszwurm 1936-ban, nyolcvannégy éves korában hunyt el.

Nők a cukrászpult mögött

Mindenképpen érdemes megemlíteni egy apró történetet a harmincas évekből: a sztori kiválóan megvilágítja ugyanis, milyen zárt világ volt akkortájt a cukrászszakma. 1932 elején egy előkelő inas jelentkezett a cégnél: Báró Korányi Frigyes pénzügyminiszter Blanka nevű leánya, aki fél esztendőn át tanulta szorgalmasan az édességkészítés titkait.

Az emancipált hölgy a sikeres vizsga után az egyik pesti újságnak azt nyilatkozta, saját példáján keresztül szerette volna megmutatni, a nőknek is van, helyesebben lenne helye e szakmában. Ugyanakkor a Cukrász Ipartestület határozottan elzárkózott a gyengébb nem felvétele elől.

Egyedüli kivételként Tóth Ferenc említhető, aki 1940-ig még négy nőt (Jakus Juliannát, Mérő Ágnest, Vendrei Erikát és saját leányát, Tóth Ilonát) készített fel a vizsgára.

Ruszwurm 1936-os halála után fia, Rezső mintegy százezer pengőért eladta Tóth Ferencnek a házrészét, a cukrászdát és a névhasználati jogot. A második világháború alatt az üzlet jórészt tönkrement. A harcok elültével a bolt már éppen magára talált, amikor 1951 elején államosították.

Arisztokraták találkahelye

Ezután a cukrászdát pár évre bezárták. Amikor ezt a Vörösmarty cukrászda vezetői megtudták, megpróbálták átvenni a boltot, ám ezt az I.-XII. Kerületi Vendéglátó Vállalat igazgatója megakadályozta.

Az 1960-ban megnyitott üzletet a volt tulajdonosra, Tóth Ferencre bízták, ám őt rövid idő múlva lapátra tették. A megsárgult iratok szerint azt vetették a szemére, hogy a kis helyiség a még itt maradt arisztokraták találkahelye lett. Tóth Ferenc 1975-ben halt meg.

A rendszerváltás után a Ruszwurm egy külföldi társasághoz került, majd a Szamos Marcipán márka névadójának, Szamos Mátyásnak fiai és unokái bérelték ki. Ők 1994-ben kerültek birtokon belül, amikor megvásárolták a cukrászdát...

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!