Az ügyvezető igazgató felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy Nyugat-Európával ellentétben Magyarországon még nem épült ki teljes mértékben a szelektív hulladékgyűjtés rendszere. Csupán 4,5 millió ember közelében találhatók speciális gyűjtőszigetek, és ezeket is mindössze 1,5-2 millióan használják rendszeresen. A hálózat 2010-re válik teljessé.
Meg kell győzni az embereket
Ha az emberek nem válnak addig környezettudatosabbá, akkor az országos lefedettség 30-35 százalékos gyűjtési arányt eredményez addigra - jelezte Viszkei György. Hozzátette: épp ezért az infrastruktúra kialakításával párhuzamosan gőzerővel kell dolgozni az emberek meggyőzésén, hogy a gombaszámra szaporodó színes kukákat használják, s ehhez saját háztartásukban is külön kukákba gyűjtsék háztartási szemetüket.
Az ügyvezető igazgató kitért arra, hogy a háttéripar készen áll a szelektív hulladékgyűjtés terjedésével folyamatosan bővülő másodlagos nyersanyag-mennyiség kezelésére. Az ország hulladékgazdálkodási infrastruktúrájának szelektív hulladékgyűjtéshez köthető költségei 2010-ig - a rendszer hét éves kiteljesedése alatt - eléri a mintegy 20 milliárd forintot. Ezt a forrást a komplex rendszerben az EU, a kormány, az önkormányzatok, a lakosság és a csomagolásokat gyártó és importáló cégek állják.