3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ritkán hallani az elektronikai hulladékok visszagyűjtéséről, újrahasznosításáról, pedig ez megoldható, de Magyarországnak ezen a téren még sok tennivalója van. A téma időszerűségét jelzi, hogy hamarosan életbe lép az Európai Unió elektronikai hulladékokról szóló rendelete, amelynek megvalósítása komoly feladatot jelent a gyártók számára.

Az elektronikai hulladék újrahasznosításával foglalkozó háttéripar

A konferencián a magyarországi gyártók hozzászólásaiból az tükröződött, hogy sok gondot okoz a gyártásközi elektronikai hulladék megfelelő elhelyezése. Mivel az újrahasznosítás - jó esetben is - csak egy-egy hulladék esetében működik, sok hulladékot magas ártalmatlanítási díjért, veszélyes hulladékként vesznek át. A hulladék átvételével, illetve újrahasznosításával foglalkozó cégek előadásaiból kiderült, hogy többnyire egy nemzetközi céghálózat tagjai, és az újrahasznosíthatónak ítélt hulladékot sokszor külföldi üzemekben dolgozzák fel. Nem tudni, hogy a jövőben lesznek-e Magyarországon is ilyen üzemek, amely jelentősen lerövidítené a szállítási távolságokat. Egyelőre várakozó álláspontra helyezkedtek mind a hulladékfeldolgozók, mind a gyártók képviselői. Egyrészt a leendő hulladéktörvény megjelenése, valamit a fent említett „hulladékraktározó” fogyasztói magatartás átalakulása hozhat változásokat.

Biztosan tudható azonban, hogy az EU-s tervezet fényében az EU országaiba szállító, illetve beszállítóként működő cégek át kell hogy alakítsák termékeiket úgy, hogy azok ne tartalmazzanak veszélyes anyagokat, újrahasznosíthatóak legyenek, illetve a visszagyűjtés és az esetleges ártalmatlanítás költségeit megfelelő tervezéssel csökkenteni tudják az új követelményeknek megfelelően, különben könnyen kiszorulhatnak az európai piacokról.

Együttműködési lehetőségek

Az új követelményeknek való megfelelés még az EU tagországaiban működő vállalatoknak se jelent könnyű feladatot, ezért az Európai Unió V. Keretprogramja nyújt anyagi és szellemi segítséget a fejlesztéshez, a megoldások kereséséhez. A program anyagi támogatást biztosít az egy-egy probléma megoldásán együtt dolgozó intézményekből, cégekből álló munkacsoportok alakításához és működtetéséhez. Az érdeklődők csatlakozhatnak már elindult projektekhez, de új témákat is javasolhatnak. Magyarországon az OMFB foglalkozik a program koordinálásával, az érdeklődők itt, valamint az Interneten keresztül kaphatnak tájékoztatást a folyó és az induló programokról.

A konferencia szervezői a jövőben is szeretnének segítséget nyújtania a téma iránt érdeklődőknek, így a konferencia anyagát, amely a fent említett előadások mellett a visszagyűjtés logisztikai megoldása mellett pozitív céges példákat is tartalmaz - elhelyezik honlapjaikon.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!