4p

Az Mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal az uralkodó nélküli Magyar Királyság élet- és vagyonbiztosítási világába kalandozunk. Írásunkból többek közt az is kiderül, miként nőtt hazánkban az "elektrifikáció" a harmincas években.

Tűzkár ellen is volt védelem

A hazai biztosítás helyzete a harmincas évek második felében lassú, de fokozatos fejlődést mutatott. Az országban működő társaságok egyaránt a vagyoni "kötések" befolyó díjbevételek bővüléséről és az életbiztosítási szegmens állandóságáról számoltak be. Üröm volt az örömben, hogy a hossz nem tartott lépést a mezőgazdasági és ipari konjunktúrával - attól mintegy tíz-huszonöt százalékkal elmaradt.

Tűz és vidéke

A tűzbiztosítási díjbevétel 1935-ben érte el a mélypontot, és hat év után az 1936-os esztendő volt az első, amely némi emelkedést hozott e téren. Mindezt jól igazolják a hajdani statisztikák: e forrásból 1930-ban 28,9, míg 1935-ben már csak 21,7 millió pengő folyt be az intézetek kasszájába. A fordulót hozó év 22,58 milliós bevételével egy hosszú bessz tört meg.

Nem árt közbevetni: a tűzbiztosítás hazánkban nagyon visszamaradott volt: míg Németországban az összes épület, addig nálunk csak a házak fele élvezett ilyen szempontból védelmet. A visszás helyzetet látva az állam közbelépett, s kötelezte a helyhatóságokat, hogy évente egy alkalommal a lakosság figyelmét hívja föl a tűzbiztosítás előnyeire.

Eleink természetesen nem csak a lángoktól, hanem a hívatlan és enyveskezű látogatóktól is igyekeztek megóvni maguk és otthonuk. Sőt, úgy tűnik, ez utóbbiaktól jobban féltek, mint a mindent elemésztő vörös kakastól. Bizonyítja mindezt, hogy betörés elleni biztosításra még a gazdasági világválság alatt is egyre több pénzt szántak: 1930-ban 2,5, 1931-ben 2,6, 1935-ban 2,7, míg 1936-ban már 2,9 millió pengőt tettek le az asztalra e célra a polgárok. A kortársak a cégek számára üdvös jelenség magyarázatát az alkalmi bűnözők számának emelkedésében és a bizonytalan közgazdasági viszonyokban lelték meg.

A társaságok szemszögéből megnyugtatónak tetsző képet ugyanakkor kissé árnyalja, hogy az említett esztendők alatt folyamatosan dagadt a kárarány. A megsárgult iratokból kiderül, az igazgatóságoknak az volt a legnagyobb bánata, hogy bár a rendőrség az esetek többségében kézre kerítette a tettest, de az eltulajdonított értékeket már nem lelte meg. Ezért többször is javasolták a bűnvádi perrendtartást oly módon történő reformját, hogy a biztosítótársaságoknak szélesebb körű jogokat adjanak az előzetes- és a vád alá helyezési eljárás, valamint a főtárgyalás alatt. Az elképzelést végül a belügyminiszter söpörte le az asztalról, mondván, képtelen helyzetet teremtene, ha egy nyereségorientált vállalat játszana szerepet az állami büntetőfeladatok ellátásában.

Akkor nem volt kötelező

Szépen hozott a vállalatok konyhájára a baleset-, szavatossági- és autóbiztosítás is. Igaz, az 1930-as év rekordnak számító 9,2 millió pengős díjbevételét még 1936-ra sem sikerült elérni, ám a nagy 33-as zuhanás után – ekkor nyolcról 5,6 millió pengőre esett e mutató – ismét jó világ köszöntött be. Így például 1935-ben 6,6, 1936-ban pedig már 6,85 millió pengő csörgött a kasszákban.

Eleink egyébként a harmincas évek második felében szembesültek először a kötelező fogalmával: a Magyar Királyi Igazságügyi Minisztérium 1937-ban döntött úgy, hogy honosítja a külföldön már több helyen bevált rendszert.

A gazdák számára akkortájt a jégkár volt a legjelentősebb mumus: 1935-ben 153,3 millió pengő értéket 3,4 millió pengőért biztosítottak, míg két év múlva már 172,8 és 3,8 millió pengő volt e két mutató. Figyelemre méltó, hogy a kárarányt az említett esztendőkben 98 százalékról 46-ra sikerült leszorítani. A jelentős apadás hátterében az úgynevezett "hat százalékos franchise" bevezetése volt, amely a jelentéktelen, vagy ahogy akkor hívták bagatell-károk kikapcsolását jelentette.

A kisebb ágazatok közül apró, de biztos fejlődést mutatott az üvegbiztosítás, amely az 1934-es év 900 ezres bevételéről 1935-re 913, majd 1936-ra 945 ezer pengőre tornázta föl magát.

S zárásként lássuk az életbiztosítási részleg teljesítményét: itt a díjbevétel 1930-ban 41,7, 1931-ben 41,9, 1932-ben 35,6, 1933-ban 30, 1934-ben 27,7, 1935-ben 30,2 és 1936-ban 30,4 millió pengő volt. Az eltelt idő alatt sajnos jelentősen apadt a tőkeállomány is: míg 1931 végén e mutató 802, addig 1936 decemberében már csak 651 millió pengő volt. A hajdani szakemberek úgy vélték, a belső tőkeképzés népszerűsítésére az államnak nagyobb figyelmet kellene fordítania. Tegyük rögvest hozzá, e jó tanácsot ma is bátran el lehetne sütni...

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!