3p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában folytatjuk az Auguszt cukrászda bemutatását. Írásunkból kiderül, miként működött a családi vállalkozás, illetve milyen szomorú véget értek a süteményminták...

Auguszt - finom ízlés, elsőrangú zenészek

Auguszt fő üzlete a Krisztina téren állt. Itt ugyancsak pazar berendezés fogadta a nagyérdeműt: a süteményes pultot mahagóniból és márványból állították össze, a csillogóan tiszta üvegszekrényekből gusztusos teasütemény-halmazok mosolyogtak a vevőkre, és csodásan nézett ki a bonbon- és a a cukorkakínáló asztal is.

A falakon fedett polcokban álltak a vörös vászonnal letakart befőttek, az ablakokat vastag függönyök takarták, a világításról pedig díszes bronz-falikarok gondoskodtak.

Mindennap(i) munka

A fényt emelték a finom ízléssel összeválogatott porcelánok, képek és szobrok, valamint a vendégek szórakoztatására szerződtetett elsőrangú zenészek. A boltban egyébként ügyeltek a rendre: a hangoskodókat szigorú pillantásokkal intették csendre.

Auguszték zárás után kezdtek igazán dolgozni: a família vacsora közben összeírta, miből mennyi fogyott, s abból mit kell pótolni. Reggel hatkor megindult a sütés-főzés, sikálás és takarítás. Hétkor hozzáfogtak a szendvicsek elkészítéséhez, kilenckor pedig feltárták a nagy ajtókat, s beengedték az első vevőket.

A tulajdonos szinte sehová nem járt, csak munkájának élt. Hétvégén, vásár- és ünnepnapokon maga is beállt a felszolgálók közé, s nem restellt tálcát ragadni. Mindenkihez volt egy-két kedves szava, törzsvendégeit pedig folyamatosan apróságokkal lepte meg.

Mai nagyvállalkozóinkkal szemben Auguszt híresen sokat törődött beosztottjaival, azok bármiféle ügyes-bajos dolgukkal bármikor megkereshették. A munkások étkezésére is figyelmet fordított: ügyelt rá, hogy az emberek jó és tápláló eledeleket kapjanak.

Ma is működik

Érdemes megemlíteni: a boltban télen is volt fagylalt, s országszerte emlegették alakos parféit. Ez utóbbiakat fémminták alapján készítették el - ezekből mindegyiknek létezett viaszmásolata, a vevők így könnyebben tudtak választani a gazdag kollekcióból. A háború után a fémminták nem kellettek senkinek, így azt egy vaskereskedő vásárolta meg fillérekért.

A cukrászdát az ostrom alatt telibe találta egy bomba. A nehezen újraindított üzemet 1951-ben államosították, a három gyermekes családot pedig kitelepítették Budapestről. A Fény utcai piac mellett működő bolt 1957 óta örvendezteti ismét a főváros közönségét.

Zárásként pedig egy személyes élmény: e sorok írója gyermekkorában lelkes fogyasztója volt e legendás cukrászda termékeinek, lévén, tűzoltóparancsnok édesapja rendszeresen itt vette meg a hétvégére való süteményeket.

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!