Kevés a valószínűsége annak, hogy egy francia pék, vagy egy olasz cipőkészítő letelepülne egy magyar kisfaluban, ez azonban nem jelenti azt, hogy a hazai vállalkozók nyugodtan ülhetnek a babérjaikon - véli Apatini Kornélné, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára, aki a kis- és középvállalkozásokra az uniós csatlakozás után váró kihívásokról beszélt.
Az ECOSTAT Gazdaságelemző és Informatikai Intézet konferenciáján elhangzott, hogy csatlakozásunk csak a mezőgazdaság bizonyos területén járhat nehézségekkel, a kis területen elavult technológiával működő vállalkozások pozíciója romolhat. A gazdaság más területeire kifejezetten élénkítő hatással jár az uniós csatlakozás, így az építőiparban, a turizmusban, a közlekedésben vagy éppen a szolgáltatásokban. Nehézségekkel kell számolni azonban a könnyűiparban. Itt azonban az Uniótól függetlenül, mégpedig a kelet-ázsiai konkurencia egyre nagyobb térhódítása miatt.
Kitörési lehetőség mutatkozik azonban az innováció, vagyis a kutatásfejlesztés, a külföldi működő tőke bevonása, vagy az új piaci területek meghódítása terén. Az Európai Unió többéves vállalkozói programjához csatlakozva a hazai kormányprogram része közterhek csökkentése, az adókedvezmények kiterjesztése és az adminisztrációs terhek csökkentése - közölte Szekeres Imre a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára.
Arról már Apatini Kornélné, a gazdasági tárca helyettes államtitkára beszélt, hogy a közvélekedéssel ellentétben nem fenyegeti a külföldi konkurencia veszélye a magyar mikro- és kisvállalkozásokat. A középvállalkozásoknál azonban már fokozottabb a kihívás, de már az unión kívülről, elég csak a távol-keleti könnyűipari termékek egyre nagyobb térnyerésére gondolni. Ezen a területen a vámok csökkentése miatt ráadásul további növekedés valószínűsíthető. Ami a külföldi tőke magyarországi helyzetét illeti, egy londoni cég elemzése szerint hazánk helyzete valamelyest romlik a következő négy évben a működő tőkéért folytatott versenyben, elsősorban a makrogazdasági, az adózási és az infrastrukturális feltételek miatt.
Európai Unió: kinek lesz jó és kinek rossz?
Az Európai Uniós csatlakozás a kis- és középvállalkozások jelentős részének nem hoz számottevő konkurenciát, ugyanakkor lesznek olyan területek - például a könnyűipar -, amelyeken komoly kihívással kell számolniuk.