2p

Az Európai Uniós csatlakozás a kis- és középvállalkozások jelentős részének nem hoz számottevő konkurenciát, ugyanakkor lesznek olyan területek - például a könnyűipar -, amelyeken komoly kihívással kell számolniuk.

Kevés a valószínűsége annak, hogy egy francia pék, vagy egy olasz cipőkészítő letelepülne egy magyar kisfaluban, ez azonban nem jelenti azt, hogy a hazai vállalkozók nyugodtan ülhetnek a babérjaikon - véli Apatini Kornélné, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára, aki a kis- és középvállalkozásokra az uniós csatlakozás után váró kihívásokról beszélt.

Az ECOSTAT Gazdaságelemző és Informatikai Intézet konferenciáján elhangzott, hogy csatlakozásunk csak a mezőgazdaság bizonyos területén járhat nehézségekkel, a kis területen elavult technológiával működő vállalkozások pozíciója romolhat. A gazdaság más területeire kifejezetten élénkítő hatással jár az uniós csatlakozás, így az építőiparban, a turizmusban, a közlekedésben vagy éppen a szolgáltatásokban. Nehézségekkel kell számolni azonban a könnyűiparban. Itt azonban az Uniótól függetlenül, mégpedig a kelet-ázsiai konkurencia egyre nagyobb térhódítása miatt.

Kitörési lehetőség mutatkozik azonban az innováció, vagyis a kutatásfejlesztés, a külföldi működő tőke bevonása, vagy az új piaci területek meghódítása terén. Az Európai Unió többéves vállalkozói programjához csatlakozva a hazai kormányprogram része közterhek csökkentése, az adókedvezmények kiterjesztése és az adminisztrációs terhek csökkentése - közölte Szekeres Imre a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára.

Arról már Apatini Kornélné, a gazdasági tárca helyettes államtitkára beszélt, hogy a közvélekedéssel ellentétben nem fenyegeti a külföldi konkurencia veszélye a magyar mikro- és kisvállalkozásokat. A középvállalkozásoknál azonban már fokozottabb a kihívás, de már az unión kívülről, elég csak a távol-keleti könnyűipari termékek egyre nagyobb térnyerésére gondolni. Ezen a területen a vámok csökkentése miatt ráadásul további növekedés valószínűsíthető. Ami a külföldi tőke magyarországi helyzetét illeti, egy londoni cég elemzése szerint hazánk helyzete valamelyest romlik a következő négy évben a működő tőkéért folytatott versenyben, elsősorban a makrogazdasági, az adózási és az infrastrukturális feltételek miatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!