A civil fogyasztóvédelmi szervezet közleményében emlékeztet arra, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéről (PSZÁF) a parlamentnek benyújtott törvényjavaslat tartalmazza a fogyasztók és a pénzügyi szolgáltatók közötti viták rendezésére létrejövő alternatív vitafórum, a pénzügyi békéltető testület létrehozását, amely - a civil szervezet szerint - ésszerűtlen, drága, a korábban jól működő rendszer szétverését javasló szabályozás.
A FEOSZ már korábban is több alkalommal arra hívta fel a figyelmet, hogy a kereskedelmi és iparkamarák mellett működő fogyasztóvédelmi békéltető testületek 1999-es megalakulásuk óta töretlenül fejlődnek, hatékonyságuk folyamatosan nő, elismertségük egyre nagyobb a fogyasztóvédelmi szakma, a jogalkotó és jogalkalmazó szervek, a vállalkozások, és nem utolsósorban a fogyasztók körében.
A FEOSZ közleményében kitér arra, hogy a törvényjavaslat alapján nem biztosított a pénzügyi békéltető testület függetlensége, mivel az elnöke és a tagjai köztisztviselők lesznek, a munkáltatói jogokat az elnök felett a PSZÁF elnöke gyakorolja.
A fogyasztóvédelmi szervezet kifogásolja azt is, hogy a törvényjavaslat alapján a PSZÁF beavatkozhat egy polgári jogvita megoldására létrehozott alternatív vitarendezési fórum munkájába, ami ellentétben áll a Legfelsőbb Bíróság több döntésében megfogalmazottakkal is, amely alapján egy hatóság nem járhat el polgári jogviszonyban.
A FEOSZ adatai szerint 2009-ben országosan mintegy 6.000 ügyet regisztrálhattak a békéltető testületek, amelyek a pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos fogyasztói jogvitákkal kezdettől fogva foglalkoztak, ezen lezárt jogviták száma a fogyasztói kérelmek alapján az elmúlt évek során mintegy 10 százalékot tett ki.
A fogyasztói vitákban a testületekkel együttműködő pénzügyi, biztosítási vállalkozások száma közel 80 százalékos volt, és a döntések szakszerűek voltak, ennek ellenkezőjére hivatkozik a törvényjavaslat - írja közleményében az FEOSZ.
MTI