Kevés rokokó emlék van ma Budapesten - ezek legszebbike talán a Batthyány téren álló apró házikó, nem messze a népszerű Nagyi Palacsintázójától.
A nagyobb, több házat magában foglaló telken Falk Pál valamikor az 1720-as évek végén nyitotta meg Fehér Kereszt névre hallgató fogadóját. Pál jó helyet választott, hiszen az egykori Bomba térről indultak és ide érkeztek az úgynevezett Gyorsparasztok, amelyek kiváló szekereikkel a korabeli távolsági buszközlekedést helyettesítették. A folyamatos forgalomból nagy vagyonra tett szert, így Ferenc nevű fiára jelentős összeget hagyományozott, aki ennek segítségével képessé vált a Pestet Budával összekötő hajóhíd bérlésére.
Maga a vendégfogadó kisebb épület volt: idővel ezt lebontották, s helyére felhúzták a ma is látható rokokó házat. Az emeleten lévő teremben anno színielőadásokat is tartottak, ám ezt nem sokáig élvezhette a közönség, lévén Falk kiszámolta, anyagilag jobban jár, ha nem Thália papjainak, hanem a táncos kedvű fiatalságnak adja bérbe a helyiséget.
Utóbb, 1783-ban és 1784-ben itt szállt meg II. József, a kalapos király, aki olyan mély benyomást tett a tulajdonosra, hogy amikor 1814-ben elhunyt, csaknem félmillió forintos vagyonából százezret I. Ferencre, II. József öccsének fiára, ötvenezret a királynéra, és ugyan ennyit a napoleóni háborúk invalidusaira hagyományozott.
A pest-budai népek pajkos történeteket csatoltak házhoz: szerintük itt adott egymásnak randevút Casanova és a szép budai molnárné, illetve Mária Terézia és a kétes módszerekkel krőzusi vagyonra szert tett Grassalkovits herceg.
Tudós koponyák természetesen utána eredtek e legendáknak, s kiderítették, mindez csak mese, amelynek semmiféle valóságalapja sincs.
Lázin Miklós András
Menedzsment Fórum