4p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal a harmincas évek tőzsdevilágába pillantunk be. Írásunkból kiderül, akkor is volt BUX-index - legfeljebb nem így hívták. Természetesen e héten is lesz találós kérdés.

Megrázkódtak a piacok (Illusztráció)

Az 1937-es börzeév erős lendülettel kezdődött. A nyersanyagpiacokon nagyarányú áremelkedések zajlottak le, amit az értéktőzsdék "hosszmozgalma" követett. A jó világ február végéig tartott, majd áprilisig stagnált a forgalom. Az ebben a hónapban megindult "besszhullám" New Yorkból "gyűrűzött ki", oka pedig az volt, hogy Roosevelt elnök adminisztratív módszerekkel letörte a nyersanyag-spekulációt.
Az áresés magával rántotta a világ értéktőzsdéit: Európában az első áldozat a prágai börze volt, ahol április 19-én a papírok többségénél harminc-negyven százalékos értékvesztést tapasztaltak a polgárok.

Magyarország sem úszta meg


Budapestre április 27-én, a kortársak által csak feketének jelölt keddi napon ért el a vész: a fővárosban tíz-harminc százalékos zuhanásokat regisztráltak. A börze forgalmát reggel és délután többször is fel kellett függeszteni, s a katasztrófától csak a legjelentősebb pénzintézetek és vállalatok intervenciója mentette meg a "parkettet".

A katasztrofális áresésekre álljon itt néhány részvénytársaság számszerű adata pengőben: a Bauxit 73, a Kőszén 44, a Rima-Murányi Vasmű 23,50, a Fegyvergyár 21,50, a Magyar Cukor 16,50, az Urikányi Kőszénbánya 9,25, a Ganz 6,40, a Telefongyár pedig 3,40-nel "olcsóbbodott".

Viszonyításképp ide kívánkozik a fenti firmák papírjainak értéke a fekete kedd előtti hetekben: a Bauxité 250, a Kőszéné 440, a Rima-Murányié 110, a Fegyvergyáré 85, a Magyar Cukoré 170, az Urikányié 60, a Ganzé 35, a Telefongyáré pedig 20 pengő körül járt.

A mából visszatekintve mindemellett talán nem lesz érdektelen felidézni az egykori részvények jövedelmezőképességét. A megsárgult listákból kiderül, hogy 1937-ben a Nemzeti Bank 4,1, a Kőszén 3,5, az Urikányi 4,2, a Rima-Murányi 4,7, a Magyar Cukor 4,8, a Gschwindt-féle likőrgyár 4,6, a Szegedi Kender 5,9, a Pamutipari 7,7, a Georgia Gőzmalom 3,4, a Láng Gépgyár 4, a Magyar Asphalt pedig 3,1 százalék hasznot hajtott minden befektetett száz pengő után.

Hullámvasúton
a tőzsde

A kortársak nagy megnyugvására a fekete keddet nem követték újabb sötét napok: a tőzsde hamarosan életre kelt, s július elején ismét felfelé indultak az árfolyamok. A hosszt a nagy arányokban emelkedő vas-, szén- és bauxittermelés, a külkereskedelmi mérleg kedvező alakulása, a pompás terméskilátások, a külföldi börzék helyrebillenése és a külföldi
hitelezőkkel kötött méltányos megállapodások idézték elő. Mindez természetesen felbátorította a spekulatív tőkét, amely a szárnyalás reményében széles körű felvásárlásokba fogott.

A friss befektetések miatt ősz elején a vezető papírok ára két hét alatt óriási változáson ment keresztül: a Bauxit 41, a Salgó 31, az Urikányi 27, a Fegyvergyár 37, a Ganz 70, a Rima-Murányi 44, míg a Műtrágya 52 százalékkal emelkedett. Ám a jó világ ezúttal sem tartott sokáig: a spekuláció hamarosan kifulladt, s a börze őszre ismét a bágyadtság jeleit mutatta.

Mivel a "laikus közönség" nem rendelkezett túlzott mennyiségű szabad tőkével, a papírok lassú lejtőre kerültek. Az év végéig beállt közel 15 százalékos veszteséget az sem befolyásolta, hogy az ország abban az évben kimondottan jól teljesített.

A kortársak egyébként akkor kezdtek először komolyabban írni arról a tényről, hogy hiába zárkóztak el egymástól az egyes államok, a konjunkturális változások iránt igen érzékeny "pénzközpontok" lélektani összefüggése fennmaradt. A magyar piac például New York-i befolyása alá került - s ebből a "rabságból" csak a következő év közepére sikerült szabadulni.

Javuló eredmények

Ugyanakkor kár volna teljesen sötét képet festeni a hajdani budapesti "parkettről": a statisztikák ugyanis azt bizonyítják, hogy a börze évről-évre egyre fényesebb eredményeket produkált. Ennek igazolására pedig álljanak itt a leszállításra és átvételre került részvényekre vonatkozó adatok: 1933-ban 39, 1394-ben 34, 1935-ben 131, 1936-ban 306, 1937-ban pedig 304 millió pengő értékű papír cserélt gazdát.

Zárásként pedig vessünk egy pillantást a nemzetközi tőzsdeindex 1936-os és 1937-es mutatójára néhány város esetében: míg Budapest 64,3-ról 57,5-re rontott, Berlin 44,7-ről 46,7-re javított. Brüsszel roppant gyenge bizonyítványt tett le az asztalra: osztályzata 51,8-ról 44,9-re esett, de Amszterdam sem jeleskedett a maga 65,8-ról 60,9-re hullott, mínusz 7,4-es
mutatójával.

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András


Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!