Erről Major István, a Külügyminisztérium külgazdaságért felelős helyettes államtitkára beszélt pénteken sajtótájékoztatón Budapesten. Véleménye szerint jelenleg is érezhető az iraki válság hatása a kőolajár alakulásában. Emlékeztetett arra, hogy az 1991-es Öböl-háború idején négy hónap alatt 2,5-szörösére nőtt az olaj ára. Hozzátette: háborús helyzetben akár 50 dollárra is emelkedhet az olaj ára, de a helyettes államtitkár véleménye szerint feltehetően ez csak rövid ideig tartana.
A politikus elmondta: Magyarország éves kőolajimport kiadása 800-900 millió dollár. Hangsúlyozta: az iraki krízis közvetlen hatása Magyarországra nézve marginális. Az összes magyar export 1 százalékát sem éri el a közel-keleti térségbe irányuló kivitel. Szavai szerint Magyarország kedvező helyzetben van a kőolaj-ellátás biztonságát tekintve, hiszen az elmúlt öt évben Magyarország egyetlen litert sem vásárolt a közel-keleti térségből.
Major István szerint az iraki krízis jelentős visszaesést okozhat a nyugat-európai gazdaságban, ami viszont "kemény következménnyel" jár Magyarország számára. A földgáz- és a kőolajárak közötti összefüggésről szólva közölte: a kőolaj árának emelkedése - a szakértők szerint - 6-7 hónapos eltolódással jelentkezik a földgázéban.
A Bank of Austria február 5-én publikált elemzésére hivatkozva a helyettes államtitkár elmondta: a közép-kelet-európai régióban a bruttó hazai termék (GDP) átlagosan 3,1 százalékkal nő 2003-ban. Az elemzők szerint azonban nem kizárt, hogy egy elhúzódó iraki válság a régióban 0,2 százalékos GDP-visszaesést idézhet elő. Ennek oka a nemzetközi kereskedelem csökkenése, az exportpiacok beszűkülése, valamint a konjunktúra visszaesése. Major István kitért arra is, hogy hétfőn Genfben írja alá Ukrajna WTO-csatlakozásának magyar jegyzőkönyvét. Kiemelte: Ukrajna a kőolaj- és a földgáz-ellátás biztosítására is WTO-kötelezettséget vállalt.
Félmilliárd dollárba kerülhet Magyarországnak az iraki válság
Akár 400-450 millió dollár pluszkiadást okozhat Magyarországnak, ha az iraki válság következtében az olaj mintegy 50 százalékkal drágulna. Ez az importtöbblet a teljes magyar behozatal 1-1,5 százaléka.