Mit tehet egy újságíró, ha az általa kiszemelt interjúalany nem kíván nyilatkozni? És mit tehet akkor, ha ezt még csak nem is közli egyértelműen? A választások előtt néhány héttel négy pártot (Jobbik, MSZP, Fidesz, MDF) kerestünk meg azzal, hogy szeretnénk egy-egy interjút készíteni az általuk kiválasztott szakemberükkel a párt gazdaságpolitikájáról. Ehhez jött később az LMP, akiket az országos lista létrejötte után "vettünk célba". A pártok nagy része készséges volt, a Fidesz sajtóosztályán viszont az elmúlt hetekben négyszer érdeklődtem, négyszer ígérték meg, hogy továbbítják az illetékesnek a kérésemet, válasz azonban egyszer sem érkezett, még elutasító válasz sem.
Szóval mit lehet ilyenkor tenni? Mégsem mehetünk el mellette szó nélkül, mert akkor úgy tűnne, hogy a Fideszt nem is kerestük meg. Így aztán megszületett egy villáminterjú, aminek persze minden szava fikció, az én képzeletem szüleménye, inkább csak karikatúra a kétharmadra hajtó párt felé.
- Kezdjük talán azzal, milyen nyugdíjrendszerben gondolkodik a Fidesz?- Hát igen. Szóval a csontvázak a szekrényben.... Ja, ez nem az, elnézést. Szóval választási győzelmünk esetén mindenképpen megőrizzük a nyugdíjak vásárlóértékét. Nem hagyhatjuk, hogy az ország nyugdíjasai nyomorban tengődjenek, mint az elmúlt nyolc évben.
- Ez konkrétan mit jelent? Januárban még arról lehetett hallani, hogy a svéd nyugdíjmodellt vezetnék be.
- Az csak egy sajnálatos baki volt, ha jobban megfigyeli, azóta hallgatunk a témáról. Nem gondolkodunk modellekben, számunkra az a fontos, hogy megvédjük a nyugdíjakat a csontvázaktól, ne engedjük magánkézbe adni a nyugdíjpénztárakat.
- Többször ígértek azonnali nagyarányú adócsökkentést a kampány során. Ez még az idén megvalósulhat?
- Nem tudom. Lehet, hogy csak januártól három éven keresztül, de az is lehet, hogy majd kérünk két év türelmi időt. Persze továbbra sem vetettük el, hogy a választások után azonnal csökkentsük az adókat. Ezt a kérdést a Fidesz-vezetőség fogja majd lejátszani "Ki nevet a végén"-ben, akkor dől el, mi lesz. Persze a győztesnek még meg kell küzdenie a csontvázakkal.
- És melyik adónemek csökkennének, illetve mennyivel?
- Ez nehéz kérdés, majd attól függ, hány csontváz lesz a szekrényben. Ha sokan lesznek, akkor még az is lehet, hogy megijedünk tőlük, és visszacsukjuk a szekrény ajtaját.
- A legutóbb Orbán Viktor pártelnök kikelt a magas rezsiköltségek ellen. Szerinte tarthatatlan, hogy a fizetés 80-85 százalékát ezek viszik el. Ezt hogyan tervezik orvosolni?
- Erre két lehetséges megoldás van: vagy a fizetéseket kell emelni, vagy a rezsiköltségeket csökkenteni. Majd ha kormányra kerülünk, akkor meglátjuk, melyik valósítható meg könnyebben. Persze, csak ha a csontvázak engedik.
Szerintem elszomorító, hogy van Magyarországon egy kétharmados többségre hajtó párt, amely szinte semmit nem árul el konkrét elképzeléseiből. És ez nem csak szerintem szomorú: az elmúlt hónapokban több nemzetközi elemző is komoly kockázatként értékelte Magyarországgal kapcsolatban azt, hogy nem tudni, milyen lesz a Fidesz gazdaságpolitikája a választások után.
A párt hivatalos programjában kis túlzással akkor találkozunk számokkal, ha az oldalak aljára érünk. Márpedig egy gazdaságpolitikai programot nehéz megalkotni számok nélkül. De nem lehetetlen, amint a mellékelt ábra mutatja.
Persze ha már a nemzetközi elemzőknél tartunk, akkor abban joggal bízhatunk, hogy a várhatóan erős támogatottságú új kormány belevág végre érdemi reformokba. A lehetősége meglesz rá, kérdés, hogy az akarat megvan-e.
BK
Menedzsment Fórum