4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az mfor.hu Mesél a múlt és Vörös vállalatok című közös sorozatában ezúttal a Gamma Művek történetében mélyedünk el. A vállalat múltja bővelkedik fordulatokban, gyártmányai között pedig éppúgy szerepelt a híres Gamma-Juhász féle lőelemképző, mint a fényképezőgép, a sztereótávmérő, a sugárzásmérő és a kvarckristály...

A nemzetközi porondon is jól csengő név (Mfor-montázs)

A Gamma Műszaki Rt.-t 1920 májusában alapította Dréger Károly elektro-, László Arthur gépészmérnök és Braun Zsigmond rokkant százados, kereskedő. A firma indulása nem sikerült a legjobban: az első évben közel százezer koronás veszteség keletkezett, melynek hatására az igazgatóság és a felügyelőbizottság lemondott.

Sikeres reorganizáció

Egy év múlva Juhász Zoltán és Juhász István átvette a csődbe jutott üzemet és négyszáz részvénnyel újraindította azt. Talán nem lesz érdektelen áttekinteni, ki mennyivel részesedett hajdanán: Dr. Juhász Andorné 350, Juhász Zoltán, Juhász István, Juhász Zoltánné, Karl Erzsébet és Báró Hazay Miklós öt-öt részvényt jegyzett, összességében kereken hatszázezer korona értékben.

Juhászék átalakították és kiegészítették a termékszerkezetet. A reorganizáció már az első évben eredményt hozott, bár nyereségként a könyvekbe került mintegy ötezer koronából osztalékra nem futotta. A cég 1923-ben már mintegy félmillió korona hasznot halmozott fel, de a szelvényvagdalók egyelőre hoppon maradtak. A firma időközben a Gamma Finommechanikai Gépek és Készülékek Gyára Rt. elnevezést vette fel.

Az üzem családi hitellel szerezte meg a máig is használt Fehérvári úti telket, de Juhászék arra is ügyeltek, hogy a keletkezett bevételt a gyártás modernizálásába forgassák vissza. Az 1925. évi közgyűlésen a tulajdonosok százhuszonöt-ezer korona aktívumról számoltak be, majd a következő esztendőben - a korona-pengő váltás miatt - már 1.140 pengő nyereségről szólt a mérleg.

Megsínylették a világválságot

A gazdasági világválság küszöbén a Gamma forgalma is visszaesett: a vállalat az ügymenet stabilizálása érdekében az Országos Magyar Ipari Jelzálogintézet Rt.-től jelzálogkölcsönt vett fel. 1929-ben az osztalék hatvan fillér lett, míg a haszon kereken 2400 pengő. Ebben az évben a forgalom mintegy háromszázezer pengőt tett ki.

Az igazgatósági beszámoló az 1930. szeptember 30-i közgyűlésen a légvédelmi műszerek gyártása terén elért nagy fejlődésről, a vasúti regisztráló sebességmérőkkel és műszaki mérnöki műszerekkel elért jó eredményről, valamint egyéb precíziós mechanikai gyártmányokról számol be.

Ebben az évben az osztalék ismét ötven fillér volt: ezt az eredményt bruttó 345.223 pengős forgalom és 4.063 pengős nyereség mellett sikerült elérnie Juhászéknak.

Svédországi bemutató

1932-ben a gyár szabadalmát képező légvédelmi készüléket - minisztériumi engedéllyel - sikerrel mutatták be Svédországban. A nagy nemzetközi visszhang ellenére osztalékra ekkor sem futotta. A cégadatok alapján a forgalom bruttó 378.721, míg a nyereség 1.708 pengő lett.

A következő esztendőben - hála a külföldi megrendeléseknek - a nyereség 4.766 pengőre bővült, míg az osztalék hatvan fillér lett részvényenként. Juhász Zoltán, az igazgatóság elnökének beszámolója szerint 1936-ban 872.447 pengő volt a forgalom, míg az osztalék elérte a három pengőt. A háború küszöbén a vállalat 1.2 millió pengős forgalom mellett 48.773 pengő nyereséget és mintegy tíz pengő osztalékot tudott felmutatni.

Budapest ostroma során a vállalatot súlyos károk érték. Már éppen talpra állt, amikor 1948-ban államosították és szanálták. A profilrendezések során a Gammából 1952-ben kivált a Finommechanikai Vállalat.

1960-ban az optikai profilt átadták a MOM-nak, és megkezdték a geofizikai és nukleáris műszerek gyártását. 1970-ben, immár Gamma Művekként a Telefongyártól átvették a rezgő- és szűrőkristályok előállítását. A vállalat fénykora a 70-es és 80-as évekre esett.

Az utolsó évek

A rendszerváltást követően a firma csődközelbe jutott, 1993-ban felszámolták, a dolgozókat pedig végkielégítéssel lapátra tették. Még ebben az évben harminc százalékos amerikai részvétellel létrehozták a Gamma Műszaki Kft.-t, mely rá egy évre részvénytársasággá alakult. A cég 1998-ban két leányvállalatot alapított, az Analcon és a Mechanikai Kft.-t.

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!