A Magyar Nemzeti Bank elnöke pénteken Budapesten ezt egy nemzetközi szemináriumon fejtette ki, amelynek témája a csatlakozó országok monetáris stratégiája volt. A tanácskozáson számos jegybankelnök vesz részt. Járai kiemelte: a csatlakozó országokban az infláció az elmúlt években jelentősen mérséklődött. Ezekben az államokban a ,90-es évek elején kétszámjegyű volt az éves áremelkedés. Ezzel szemben 2002 végére öt közép-európai országban az átlagos infláció alacsonyabb volt, mint az eurózóna hasonló mutatója.
Az MNB elnöke hangsúlyozta: ami a fiskális politikát illeti, nyilvánvaló, hogy számos belépésre váró országban a költségvetési deficit jelenlegi mértéke középtávon nem fenntartható. Márcsak azért is, mert a csatlakozó államok kinyilvánították, hogy bizonyos idő elteltével a Monetáris és Gazdasági Unió tagjai kívánnak lenni. Az Európai Unióba történő belépés csak a kezdet.
A monetáris politika szempontjából a két legfontosabb felzárkózási követelmény az alacsony inflációs ráta és az árfolyam-stabilitás. A kritériumoknak az eurózóna jelenlegi tagállamai eltérően, de alapvetően eleget tettek. Az alkalmazott stratégiák értékes példák a csatlakozó államoknak.
A csatlakozó országoknak dönteni kell, hogy a belépést követően milyen ütemezéssel vállalják az EU árfolyamrendszerét, az ERM II-t. Az Európa Központi Banknak és a helyi hatóságoknak a közös érdekek mentén kell meghatározniuk, milyen árfolyam mellett lép be az adott ország az ERM II-be. - A középárfolyam kiválasztása messze nem csak technikai feladat. Az ERM II az eurózóna "előszobája", a középárfolyamról szóló döntés erősen hat arra az árfolyamra, amellyel az euróövezet részévé válik az adott ország - hangsúlyozta az MNB elnöke.
Emiatt a belépő államoknak fontos a megfelelő időzítés. A pénzügyi és gazdasági unióhoz a csatlakozás nem pusztán monetáris kérdés. Az eurózónába belépő országok csak megfelelő árfolyammal tudnak optimális versenyképességet felmutatni az eurózóna tagjaként.
Fókuszban a dezinfláció
Járai Zsigmond szerint a sikeres dezinfláció a legfontosabb a csatlakozó országok makrogazdasági folyamatában.