3p

A GKI Gazdaságkutató Rt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint a növekedés üteme lassan gyorsul, de éves átlagban nem lesz nagyobb a tavalyinál. A második félévben a külső egyensúly romlása folytatódik, az infláció enyhén emelkedik, a júniusban meggyengült forint kissé erősödik, a kamatok valamelyest ismét csökkennek.

A növekedés üteme lassan gyorsul az idén, de éves átlagban nem lesz nagyobb a tavalyinál, várhatóan 3,3 százalék körül alakul – áll a GKI Gazdaságkutató Rt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzésében.

A kutatók azzal számolnak, hogy a második félévben a külső egyensúly romlása folytatódik, az infláció enyhén emelkedik, a júniusban meggyengült forint kissé erősödik, a kamatok valamelyest ismét csökkennek.

Idén az eurózóna GDP-je csak 1 százalékkal, Németországé még kisebb ütemben nő. A magyar növekedés az I. negyedévi 2,7 százalék után némileg gyorsul, éves átlagban 3,3 százalék körül várható.

A prognózis emlékeztet, hogy a tavaly őszi jelentős közalkalmazotti béremelés áthúzódó hatása szeptemberig jelenik meg a statisztikában. Az adóváltozások miatt a nettó keresetek a bruttónál gyorsabban emelkednek. A reálbérek éves átlagban legalább 10 százalékkal nőnek. Ezen belül a költségvetési szektorban mintegy 17 százalékkal, az üzleti szférában pedig – a teljesítményeket így is messze meghaladva – mintegy 8-9 százalékkal. A kiskereskedelem ennek megfelelően a gazdaság legdinamikusabb ágazata.

Az állami és önkormányzati intézmények forráshiánya, a számlázás késleltetése, ennek következtében a beruházások zuhanása miatt az építőipar teljesítménye az első négy hónapban csökkent, az év egészében azonban szerény, 3 százalékos növekedés remélhető. Az üzleti szféra óvatosan, de növeli beruházásait.

Az ipari termelés exportvezérelt; az első négy hónapban az ipari kivitel 8,4 százalékkal, a belföldi értékesítés csak 1 százalékkal emelkedett.

A külső egyensúly romlik, a folyó fizetési mérleg hiánya április végéig kétszerese volt az előző évinek, év végére a deficit elérheti a 3,8 milliárd eurót – teszik hozzá.

Idén a beáramló külföldi tőke elmaradt a kiáramlótól, a második félévben azonban a privatizációs folyamat újraindulása és az EU-csatlakozás előtti érdeklődés hatására javulás várható. A nettó külföldi adósság így is nő, ennek kamatterhe azonban jelenleg alacsony – állapítják meg.

Az infláció a következő hónapokban az energia-áremelés, az aszályos időjárás és az alacsony bázis miatt gyorsul, éves átlagban azonban kisebb lesz a tavalyi, 5,3 százaléknál, várhatóan 4,8 százalékra mérséklődik.

Az államháztartási hiány növekedése lassul, az éves deficit a GDP 5 százaléka körül várható. A pénzpiacon a helyzet várhatóan lassan stabilizálódik.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!