3p

A 80-as évek végén Amerikából indult, Európában pedig a 90-es évek végén kezdett hódítani az a minőségfejlesztési metódus, amely Six Sigma néven vonult be a szakirodalomba. Magyarországon is egyre többeket érdekel és érint a rendszer, amelyet egy hazai konferencián David Hutchins professzor, a minőség tudományának egyik legismertebb európai képviselője ismertetett.

A minőségügi rendszerek alkalmazásának állandóan visszatérő kérdése, hogy mennyi idő alatt térül meg amunkára fordított költség és energia. Nagyon nehéz kimutatni az összefüggéseket például az ISO 9000-es alkalmazása és a vállalati eredményesség között. Leginkább az elmaradt haszon elvével szokták mérni, mennyire dolgozik minőségügyileg jól egy vállalat. A Hat szigma esetében van kézzelfoghatóbb mérőszám?

Az eddigi trend szerint a rendszert elsősorban olyan cégek vezették be, amelyek sok beszállítóval dolgoztak, s akiknek a felkészültsége alapvetően befolyásolja a kész termék minőségét. A legmesszemenőbb példa erre a nagy autógyárak esete, amelyek kivétel nélkül alkalmazzák mind a beszállítóiknál, mind saját munkájukban a Hat szigma követelményeit. Nagyon gyorsan átvették a módszert olyan nagy elektronikai cégek is, mint a Compaq, az Ericsson, a Nokia és a Philips néhány egysége. A tapasztalatok szerint - éppen azért, mert a munka konkrét, gyakorlati problémák megoldásával kezdődik - 30-60 nap alatt visszatérül az oktatás és bevezetés költsége. Ez annyit jelent, hogy a rendszer igen gyorsan önfinanszírozóvá válik. Hogy milyen megtakarítást lehet elérni általa, arra a General Electric szolgált nagyon szemléletes példával. Számításaik szerint egy fekete öves mester munkája náluk évente 175.000 dollár megtakarítást eredményez.

A Hat szigma nálunk való meghonosításáról hallani híreket. Valóban megpróbálkozik az Ön cége a magyarországi bevezetéssel?

Nem vagyok egyedül ebben a munkában. A Qualiprod Kft., az Oktáv Rt. és a David Hutchins International Ltd. konzorciumot hozott létre, és vállalaja a magyarországi oktatás és tréning megkezdését. Ennek gazdája a Közép-Európai Üzleti Akadémia lesz. Kezdetben ötnapos kurzus lesz, majd a hallgatók egy hónapig dolgoznak a problémamegoldás projektjén, ezeket az Üzleti Akadémia értékeli. Máris nagy az érdeklődés a kurzusok iránt, így többek között az ABB, az SCI Magyarország és a Videoton már komolyan fontolóra vette, hogy az első kurzusra benevez. Reméljük, hogy a szolgáltató cégek is felfigyelenek az új minőségfejlesztési lehetőségre. Legutóbb ugyanis az angol postánál dolgoztunk a meghonosításon, igen jó eredményekkel.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!