Az új hitelprogramtól azt is várja a tárca, hogy a megvalósuló beruházások révén legalább 20 ezer új munkahelyet lehet teremteni. A hitelprogram kerete a következő két évben 120-150 milliárd forint, amelyből 40 milliárd forintot kifejezetten a kis- és középvállalkozások számára különítettek el. A piacinál alacsonyabb, 7,1 százalékos kamat mellett juthatnak hosszú távú, 4-15 éves hitelhez az Európa-terv keretében a kis- és középvállalkozások a második negyedévtől - jelentette be Csillag István gazdasági miniszter szerdán.
A korábbi hírekkel ellentétben a hitelkeret összege nem 190, hanem 150 milliárd forint. A gazdasági tárca reményei szerint a kereskedelmi bankok ezen felül 35-50 milliárd forintot hiteleznek a program keretében hasonló célokra.
A hitelprogramban részt vevő vállalatok a második negyedévtől a gazdasági tárca 1,3 százalékos kamattámogatása mellett 7,1 százalékos kamattal juthatnak hosszú távú, 4-15 éves kölcsönhöz - jelentette be Csillag István. Mivel a hitelprogram a második félévtől 2004 végéig tart, a kölcsön mindenkori kamata a háromhavi Bubornál legfeljebb 2,5 százalékkal lehet magasabb, és az állami kamattámogatás mértéke a mindenkori jegybanki alapkamat 20 százaléka; a kamatkedvezmény mindössze 3 évig vehető igénybe.
A hiteleket a cégek nettó beruházásaik összértékének 75 százalékáig vehetik igénybe, vagyis a beruházások negyedét önerőből kell fedezniük. A kis- és középvállalatok 10-150 milliós összegben juthatnak támogatott hitelhez, míg a középvállalatok 150-1500 milliós kölcsönt kaphatnak.
A kis- és közepes cégek csak akkor jogosultak a támogatott hitelre, ha több mint 1 éve működnek, eredményesen gazdálkodnak, nincs köztartozásuk, és piacképes terméket állítanak elő. További feltétel, hogy alkalmazottaik létszáma nem haladhatja meg a 250-et, árbevételük pedig a 40 millió eurót. A hitellel kapcsolatos pályázati felhívás a szombati országos napilapokban jelenik meg - jelentette be a gazdasági miniszter.
Gazdaságélénkítés piaci alapon, részletek az Európa Hitelprogramról
Az Európa Hitelprogram részleteiről tartottak tájékoztatót. Csillag István gazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy a hitelt forintban és euróban is fel lehet venni, és ezek a feltételek már megfelelnek az európai támogatási követelményeknek.