3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem igazán értem a befektetők és a média meglepetését, hiszen az elejétől egyértelmű volt, hogy az 50 százalékos adósságleírás névértékre vonatkozik, és ez valódi értékben sokkal több is lehet. Én 60-70 százalékos valódi leírásra számítottam, de akár több is lehet.

Ha van egy 100 eurós kötvényünk és ahelyett kapunk egy új, 50 eurós kötvényt akkor természetesen abszolút nem mindegy, hogy ez az új kötvény egyrészt hány éves lesz, másrészt mekkora kamatot fizet az új névértékre vetítve. 2%-ot? 4%-ot? 10 éves lesz vagy 30? stb. A válaszok függvényében egészen nagymértékben változik, hogy mennyit ér a kötvény. Ha például (hogy mondjak egy eléggé extrém esetet) a régi, 100 eurós kötvény helyett adnak mondjuk egy olyan új, 15 éves kötvényt, ami diszkontkötvény, azaz 15 évig nem fizet semmit, csak a végén, 15 év múlva 50 eurót, akkor az tizenpár eurót ér csak. Ebben az esetben - bár az új névérték valóban 50 euró - a kötvénytulajdonosok valójában elveszítik eredeti, 100 eurós követelésük közel 90%-át.

A másik kérdés, hogy mi lesz akkor, ha megvan az "önkéntes" megállapodás a kötvénycseréről? Én úgy vélem, hogy kellően sokan nem fogják elfogadni azt, különösen, hogy az ECB (nagyságrendileg 50 milliárd eurónyi kötvény, a görög adósság hetede van náluk!!!) nem fog részt venni benne, így sokan úgy vélik - én is - hogy mivel ugyanazokat a kötvényeket vették meg mint bárki más, ugyanúgy a cserében is részt kellene venniük, így ha az ECB nem vesz részt, akkor sokan ugyanígy fognak tenni, unfairnek értékelve az ajánlatot és az elbánást. Mivel a sok kimaradó miatt az egész folyamat értelmét veszítheti, így arra számítok, hogy a görögöknek nem lesz más lehetőségük, mint valódi csődöt mondani, de ez nem feltétlenül rosszabb, mint a mostani "önkéntes" megoldás. Ha ezt mindenképpen el akarják kerülni, akkor viszont számítaniuk kell arra, hogy sokan nem vesznek részt a cserében és az nem éri el célját.

A forgatókönyvem tehát: önkéntes kötvénycsere nem eléggé magas (mondjuk csak 70% körüli) részvételi aránnyal, emiatt a görögök bejelentik a valódi csődöt, ami már mindenkire hat, előbb-utóbb kiegyeznek a hitelezőkkel, és valamennyit, mondjuk az eredeti követelés 10-40%-át kifizetik. Most már kisebb esélyt látok arra (amiről korábban írtam), hogy ki lehet maradni az önkéntes cseréből, ugyanis valószínűleg túl sokan fognak megpróbálkozni ezzel, túl nagy publicitást is kapott, és ez így mindenkinek a haragját kiváltotta. Valamekkora esély természetesen még most is van arra, hogy az önkéntes cserében történő részvétel csodálatos módon meghaladja a 90%-ot (mint egy évtizede Uruguay önkéntes cseréjében), és a pár százaléknyi részt nem vevőt teljes névértéken kifizetik...

Jó görög összefoglaló:
//english.capital.gr/News.asp?id=1381910

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!