3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az európaiak nem szeretik a könnyű megoldásokat, de az elmúlt hetekben határozottan pozitív irányba tartottak az események: nem azt és nem úgy csinálják, amit szeretnénk, ami logikus lenne, de abba az irányba haladnak.

Az EFSF/ESM mechanizmusa gyakorlatilag egy közös európai kötvényt teremt meg, amelyet ráadásul a német ÁKK kezel, tehát megy a germán centralizáció, a fiskális unió felé haladás. Az EFSF/ESM nagyon sok dolgot tehet, vehet az elsődleges piacon, nyújthat kölcsönt, vehet a másodlagos piacon, stb (afféle európai IMF a négyzeten ez). Ha ehhez hozzáadjuk, hogy az ECB a héten 3-éves (!!!) hitelt osztogat majd ki a bankrendszernek, akkor azt látjuk, hogy effektíve megvalósul a jegybanki finanszírozás, a fiskális unió és közös felelősségvállalás is. A 3 évre kiosztott pénzekből lehet venni spanyol, olasz, ír, stb 3 éves állampapírokat, amelyeket elfogad fedezetként az ECB, és mivel ezek hozama 4-8% között van, a hitelé meg közel nulla, így gyakorlatilag ingyen pénzt osztogatnak a bankoknak: csak meg kell venniük az állampapírt, berakni az ECB-hez, és számolni a profitot. A kockázat az eurózóna teljes szétesése és az ECB megszűnése természetesen, de ezt minden banknak eleve kötelező bevállalni. Úgyhogy - bár az ECB nem vesz állampapírokat elméletben - megoldják a jegybanki finanszírozást, hiszen ez azt jelenti, hogy effektíve az ECB veszi meg ezeket az állampapírokat ÉS közben még fel is tőkésíti a bankrendszert.

Természetesen még sok az akadály, egyrészt a politikusok bénázása, másrészt a mélyülő recesszió önerősítő folyamatai miatt, de úgy tűnik, hogy a piacokon is kezd áttevődni az árazás az európai kötvények összeomlásának irányából (pl. pénteken a 2éves spanyol hozam 3hónapos, az olasz 1,5hónapos mélypontra esett) a recesszió felé: UST és Bund hozam új csúcsokon, euró gyengül (mivel kamatcsökkenés, tartós monetáris lazítás lesz), ennek párjaként a dollár erősödik (és ez nyomja le az árupiacokat).

Mit jelent mindez? A világvége hangulat ellenére úgy tűnik, hogy Európa csak összebarkácsol valami kézzelfoghatót, és habár elég kis házilagos, értelmetlenül bonyolult és sérülékeny is a struktúra, de amíg nincs jobb, megteszi. A nyomás ezután (mivel azért a megszorítósdi és ebből következő lassulás marad) áttevődhet a kötvénypiacokról a részvényekre és árukra, bár a negatív hangulat, és a sok short miatt lehet, hogy itt is marad inkább az oldalazás. Az euró viszont szép eső trendbe került, minden oka meg is van rá, mind a dollárral, mind a fonttal szemben éves mélyponton van, nem is ártana, ha tovább gyengülne.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!